Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel nabył prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu 20 sierpnia 2018 r., gdyż w tym dniu otrzymał decyzje o uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego. Spełnia pozostałe kryteria wynikające z art. 61 ust. 1 Karty Nauczyciela , aby otrzymać zasiłek. Złożył w dniu 21.08.2018 r wniosek o wypłatę zasiłku. Wiadomo, że z dniem 1 września rozpocznie pracę w innej szkole, w innej gminie. Czy mając taką wiedzę, powinno się wypłacić zasiłek w szkole w której złożył wniosek? Jeśli tak to w jakiej kwocie jeśli od dnia 1.09.2018 nie pozostaje już w stosunku pracy ze szkołą w której złożył wniosek o zagospodarowanie. Czy dyrektor szkoły w której nauczyciel złożył wniosek może odmówić wypłacenia zasiłku informując, że nauczyciel ma prawo złożyć wniosek o jego wypłatę w ciągu roku od uzyskania tego stopnia awansu, także gdy termin ten przypada po 1 września 2018 r. sugerując złożenie wniosku w szkole gdzie nauczyciel rozpocznie pracę z dniem 1.09.2018?
Na dzień złożenia wniosku, nauczyciel spełniał wszystkie wymogi do uzyskania zasiłku na zagospodarowanie. Nie ma zatem podstaw do odmowy wypłacenia zasiłku. W zaistniałej sytuacji dyrektor może zasugerować nauczycielowi wycofanie wniosku i złożenie go w nowej szkole. Złożenie przez nauczyciela wniosku w tak szybkim terminie prawdopodobnie spowodowane było niewiedzą w zakresie nabytego prawa do zasiłku na podstawie art. 136 ustawy z dnia 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obecnie jesteśmy gimnazjum, a od 01.09.17 r. jednostka nasza będzie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową. Uchwała nadająca Akt założycielski szkoły i statut będzie podjęta we wrześniu (pod koniec). Kiedy mamy dokonać zmian REGON, NIP, w ZUS i u wszystkich kontrahentów? Myślę, że gdy będzie akt założycielski, ale jak do tego czasu mamy funkcjonować? Pracownicy dostali informację, że od 01.09.17 stają się pracownikami szkoły podstawowej, więc kto 01.09.17 płaci im wynagrodzenia, gimnazjum czy szkoła podstawowa, jakich pieczątek używać?
- Czy muszę w świadectwie pracy pracownika w związku z przejściem na emeryturę umieszczać informację o urlopie macierzyńskim z roku 1984, 1991 oraz zwolnienie lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 lipca br. przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. W bieżącym roku szkolnym miałam godziny ponadwymiarowe. Ze względu na fakt, że od lipca br. jestem na urlopie zdrowotnym, nie otrzymałam średniej urlopowej wakacyjnej, ponieważ nie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Moje pytanie dotyczy faktu, czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego otrzymam średnią urlopową z tego roku szkolnego (2019/2020)? Czy też ta średnia urlopowa przepadnie? Czy też może w lipcu przyszłego roku naliczą mi średnią urlopową z danego roku szkolnego (2020/2021) i będzie się wtedy odnosiła tylko do etatu? W KN przeczytałam, że średnia urlopowa jest liczona z godzin ponadwymiarowych w danym roku szkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co należy do obowiązków dyrektora a co nauczyciela, który poinformował dyrektora, że we wrześniu chce przejść na urlop dla poratowania zdrowia? Jaka jest kolejność działań?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bez stopnia awansu zatrudniony w pełnym wymiarze godzin często przebywa na zwolnieniach lekarskich, w tym opieka nad dzieckiem. Zwolnienia lekarskie zostały poddane kontroli. W ciągu 5 miesięcy przepracował z uczniami 11 dni. Zakłóca to pracę szkoły, nie jest realizowana podstawa programowa, brak nauczyciela na zastępstwo stałe i doraźne. Czy w związku z powyższym są podstawy prawne do zwolnienia nauczyciela, pomimo nieobecności usprawiedliwionych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe