Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel od kilku miesięcy choruje, w październiku 2017 r. z góry otrzymał wynagrodzenie za ten miesiąc, po czym dostarczył zwolnienie stwierdzające niezdolność do pracy od 02.10. Później były kolejne zwolnienia. Ostatnie przedłożone zwolnienie dotyczy całego lutego. Czy w marcu będziemy mogli potrącić pracownikowi nadpłacone mu wynagrodzenie (nienależne za czas choroby)? Czy musi on wyrazić na to zgodę na piśmie?
Na podstawie art. 87 § 7 kodeksu pracy, z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Jeżeli nie ma możliwości odliczenia powyższych kwot w miesiącu następnym (w opisanym przypadku w listopadzie 2017 r.), zastosowanie będą mialy przepisy art. 91 kodeksu pracy, tj. potrącenie z wynagrodzenia. Zgodnie z § 1 tego artykułu, należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy instytucja odwołania z urlopu dotyczy również urlopu na żądanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinnam obliczyć wynagrodzenie nauczycielowi, który ma: 14/18 godz. 2/30 godz. 3/26 godz., czy wszystko na jednym zaszeregowaniu, czy na każde pensum osobno?
- W jaki sposób rozliczyć pobyt nauczyciela na wycieczce kilkudniowej, a rozpoczynającej się w niedzielę?
- W arkuszu organizacyjnym (zaopiniowanym przez radę pedagogiczną i zatwierdzonym przez organ prowadzący) dyrektor zaplanował zatrudnienie 2 nauczycieli (stażysta i kontraktowy w pierwszym roku pracy po stażu) w niepełnym wymiarze godzin - po 11/18. Istniały wówczas przesłanki do prawdopodobnego zatrudnienia tych nauczycieli w innej szkole w celu uzupełnienia przez nich etatu. Jednak godzin na uzupełnienie ich etatów nie udało się uzyskać. Obaj mają umowy na czas określony do końca roku szkolnego. Czy zaplanowanie ich zatrudnienia w arkuszu wiąże prawnie dyrektora do przedłużenia z nimi umowy? Czy w tej sytuacji, gdzie zasadne jest zatrudnienie tylko jednego z nich w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor jest zobowiązany uzasadnić pracownikowi odrzuconemu albo radzie pedagogicznej swój wybór?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie naliczania dodatku stażowego.Nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 16/18 w szkole ponadgimnazjalnej, która jest jego placówką macierzystą. Od 01.09.2015 r został zatrudniony na zastępstwo w szkole podstawowej za nauczyciela przebywającego na urlopie w wymiarze 7/18. Czy dodatek stażowy w wysokości 20% należy wypłacać w obu placówkach czy nauczyciel ma wskazać tylko jedną z nich?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe