Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy III/2006, za 25 lat V/2011. Po wyliczeniu wszystkich lat pracy okazuje się, że nagroda powinna być wypłacona X/2015. Czy można wypłacić tę nagrodę przed upływem 5 lat bez jej oskładkowania? Kto odpowiada za nagrodę jubileuszową dyrektor czy nauczyciel?
Zasady obliczania i wypłacania nauczycielom nagrody jubileuszowej określa Rozporządzenie MENIS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.
Zgodnie z powyższym Rozporządzeniem, nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeżeli w aktach osobowych nauczyciela brak jest odpowiedniej dokumentacji, jest on obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody.
Ponadto, przepisy rozporządzenia regulują sytuację, gdy w dniu, w którym nauczyciel udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia, oraz w przypadku, gdy nauczyciel prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia:
- w pierwszym przypadku - gdy nauczyciel uzyska prawo do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę - najwyższą,
- w drugim przypadku - nauczycielowi posiadającemu w dniu udokumentowania swojego prawa do nagrody okres pracy dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, któremu w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
W opisanym przypadku nauczyciel otrzymał nagrodę za 25 lat pracy w 2011 roku. W chwili obecnej, zgodnie z posiadaną dokumentacją, nabył prawo do nagrody za 30 lat. Powyższe dwa przypadki nie mają więc tutaj zastosowania, a jedynie ogólne zasady ustalania okresów pracy. Nauczyciel nabył więc prawo do kolejnej nagrody jubileuszowej i należy ją wypłacić. Przepisy nie uzalezniają wypłaty nagrody jubieluszowej od upływu kolejnych 5 lat, lecz od udokumentowania prawa do tej nagrody.
Dyrektor, jako pracodawca odpowiada za prawidłowe naliczanie wynagrodzenia swoich pracowników. Nauczyciel natomiast, ządając wypłaty nagrody jubileuszowej, obowiązany jest udokumentować swoje prawo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest zatrudniony na 17/18 na zastępstwo za nauczyciela będącego na urlopie macierzyńskim, jednocześnie jest zatrudniony w innej placówce na 7/18 umowa stała – czy może otrzymywać dodatki z umowy o prace na zastępstwie, czy jak do tych czas, z 7/18 bo tam jest umowa na stałe.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa, zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, dostarczyła na początku kwietnia informację o ciąży. Czy dyrektor ma obowiązek zapewnić jej etat na nowy rok szkolny? Czy może zaplanować jej mniejszy wymiar godzin, jeśli wynika to z organizacji roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pracownika niepedagogicznego, który przebywał dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim. Obecnie od kwietnie b.r. przebywa na zasiłkach rehabilitacyjnych udzielanych przez ZUS. Ostatni zasiłek skończył się dwa tygodnie temu, a nie ma kolejnej decyzji ZUS. Pracownik twierdzi, że ZUS kazał czekać, a on nie świadczy pracy. Nie mogę zatrudnić nikogo na zastępstwo, płacę dodatkowo innym pracownikom za wykonywaną pracę do czego nie mam dodstaw prawnych, gdyż pracownik formalnie powinien pracować. Co mam zrobić? Sytuacja się powtarza już drugi raz. W lipcu pracownik otrzymał decyzję z terminem dwa tygodnie wstecz. Czy to zgodne z prawem? Jakie mam kroki podjąć? Czy obecna "nieusprawiedliwiona" obecność jest podstawą do zwolnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość prawna przeniesienia nauczyciela mianowanego do innej szkoły w taki sposób, że w szkole macierzystej będzie miał 4/18 a w tej drugiej szkole 5/18 czyli razem 9/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę nie zgodzić się na pełnienia obowiązków dyrektora na okres wakacji, jeśli pełnię je od września 2012 roku do końca czerwca 2013 roku? (ustawowy okres 10 miesięcy- tak jest zapisane w powołaniu mnie na p.o dyrektora szkoły). Od września będzie nowy dyrektor wyłoniony w drodze konkursu- pozostaje problem wakacji. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe