Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel plastyki z przygotowaniem pedagogicznym pracował w szkole podstawowej w latach 1990 - 1994. W maju 1993 roku otrzymał akt mianowania w myśl starych przepisów. Podpisując obecnie umowę o pracę zatrudniamy go jako mianowanego, kontraktowego czy stażystę?
W latach wskazanych w pytaniu akt mianowania dotyczył jedynie formy zatrudnienia. Dopiero nowelizacja Karty Nauczyciela w 2000 roku wprowadziła stopnie awansu zawodowego. Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 18.02.2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania w dniu wejścia w życie tej ustawy uzyskali z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego. Stopień ten uzyskali równiez nauczyciele, którzy byli zatrudnieni na podstawie mianowania przed wejściem w życie powyższej ustawy (tak jak opisany nauczyciel), jednak jedynie w przypadku ponownego zatrudnienia w ciągu 5 lat (art. 10 ust. 3 pkt. 1).
Z powyższego wynika, że nauczyciel nie uzyskał stopnia awansu zawodowego w żaden z możliwych sposobów (ani z mocy prawa, ani w wyniku odbycia stażu). W chwili obecnej należy więc go zatrudnić jako nauczyciela stażystę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi przedszkola nieferyjnego nie wypłacono za wrzesień średniej urlopowej z nadgodzin. Nauczyciel we wrześniu przebywał siedem dni na urlopie. Jaka podstawa prawna reguluje zaistniałą sytuację? Nadmieniam iż placówka prowadziła dyżur wakacyjny w lipcu natomiast w sierpniu wszyscy nauczyciele przebywali na urlopach wypoczynkowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy otrzymuje minimalne wynagrodzenie w kwocie 2.250,00 zł, na które się składa wynagrodzenie zasadnicze, wysługa lat i dopłata do minimalnego wynagrodzenia.
Czy do podstawy naliczenia trzynastki przyjmuje się składnik - dopłata do minimalnego wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwolniliśmy nauczyciela mianowanego po 182 dniach zwolnienia lekarskiego i okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego - zgodnie z art. 23.1 pkt 2 KN. Obecnie ów nauczyciela w sądzie ubiega się o przywrócenie do pracy, czy ma ku temu podstawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam otrzymaliśmy od Państwa dwie różne odpowiedzi dotyczące kwalifikacji nauczyciela, który pracuje w naszym przedszkolu. Pytanie "Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe "edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną" ma kwalifikacje do pracy w przedszkolu? 29.05.2012r. Państwo stwierdzili, że nauczyciel posiada kwalifikacje, natomiast 16.03.2015r.,że nauczyciel nie posiada kwalifikacji do pracy w przedszkolu. Proszę o wyjaśnienie tej sytuacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownicy żłobka należy się płatny urlop na czas zdawania egzaminu maturalnego poprawkowego? Czy pracodawca powinien te dni odliczyć od wymiaru dni urlopowych, czy jest to dodatkowo płatny czas?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe