Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwolniliśmy nauczyciela mianowanego po 182 dniach zwolnienia lekarskiego i okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego - zgodnie z art. 23.1 pkt 2 KN. Obecnie ów nauczyciela w sądzie ubiega się o przywrócenie do pracy, czy ma ku temu podstawy?
Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1) na wniosek nauczyciela;
2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
Pytanie, czy nauczyciel chorował dłużej niż 182 dni? Oraz jak długo pobierał świadczenie? Z powyższego artykułu wynika, że nauczyciel może chorować bez obawy przed zwolnieniem 182 dni + 12 miesięcy w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego lub urlopu dla poratowania zdrowia. Dopiero przekroczenie tego łączego okresu powoduje rozwiązanie stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie są zasady potrącania wynagrodzenia za okres strajku? (nauczyciele strajkowali od 8 do 25 kwietnia)? Czy należy odliczać wynagrodzenie za soboty i niedziele w okresie strajku?
- Jestem dyrektorem szkoły. Z dniem 1 września rozwiązuję stosunek pracy z nauczycielką, która przechodzi na emeryturę. Nauczycielka ma zaległy urlop. Chciałabym, aby poszła od 16 maja, ale ona upiera się, że złoży podanie o urlop od dnia 27 maja. Czy ja, jako dyrektor mam prawo nakazać Jej odebranie zaległego urlopu w terminie przeze mnie ustalonym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pobiera emeryturę i pracuje nadal. Dostała wypowiedzenie z art. 20 KN (reorganizacja ). Ponieważ to placówka nieferyjna (to rozumiem, że w każdym czasie może dostać takie pismo). Pismo podpisała z dniem 01.06.2015 termin wypowiedzenia upłynie z dniem 30.09.2015r. Może złożyć pismo o stan nieczynny lub odprawa 6 miesięczna. Dnia 01.09.2015 będzie miła staż pracy 39 lat 0 miesięcy i 1 dzień. Pytania: 1) Czy należy jej się odprawa emerytalna (nie dostała odprawy pomimo pobierania emerytury)? 2) Czy należy jej się w tej sytuacji nagroda jubileuszowa w związku z przejściem na emeryturę ? Czy dobrze rozumiem: powinna dostać: nagrodę jubileuszową 40 lat 250%, odprawę 6 miesięczną lub stan nieczynny, odprawę emerytalną 3 miesięczną, bo pracuje dłużej jak 20 lat w placówce.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa jest we wczesnej ciąży, nie korzystała do tej pory z L4. W lipcu bądź w sierpniu będzie zdawała na stopień nauczyciela mianowanego. Jeżeli pójdzie na L4 w trakcie urlopu np. 10 sierpnia 2022 po mianowaniu to czy wręczamy jej umowę przekształcającą na podstawie mianowania z dniem 1 września 2022 r. w trakcie zwolnienia lekarskiego czy czekamy do jej powrotu? Od kiedy wówczas otrzymuje nowe wynagrodzenie? Od czego naliczamy jej wynagrodzenie? Czy będzie stratna jeżeli pójdzie na zwolnienie z dniem 10 sierpnia? Co jeżeli poszłaby na zwolnienie 4 września a nie 10 sierpnia – czy byłoby to dla niej korzystniejsze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Będąc w czasie ferii zimowych na zwolnieniu lekarskim czy przysługuje mi urlop uzupełniający? Jeśli tak to kiedy mogę go odebrać - do końca roku szkolnego? Czy roku kalendarzowego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe