Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracujący w szkole dziennej na całym etacie zatrudniony jest również w innej publicznej szkole w systemie zaocznym na 4/18 etatu. Ma ważne badania z zakresu medycyny pracy. w szkole zaocznej zatrudniany jest na każdy semestr oddzielną umową czyli od 01.09. - 31.01. i od 1.02. - 30.06. Czy szkoła zaoczna jest zobowiązana za każdym razem kierować nauczyciela na badania lekarskie czy wystarczy kopia książeczki i zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela ze szkoły dziennej. Czy jeśli chodzi o zatrudnienie n-la do 30.06 a później od 1.09 na nowo należny kierować nauczyciela na badania lekarskie. A jak jest w przypadku umowy na zastępstwo? W kwestii badań lekarskich miały nastąpić zmiany proszę również o wykaz aktów prawnych dot. tego zagadnienia.
Z dniem 1 kwietnia 2015 roku zacznają obowiązywać nowe zasady dotyczące badań wstępnych pracowników. Wprowadza je Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z § 1 powyższej ustawy wprowadza się następujące zmiany w kodeksie pracy:
Co do zasady, wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Dotyczy to również przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.
Nauczyciel zatrudniony do 30.06 a następnie od 01.09 ma przerwę w zatrudnieniu dłuższą niż 30 dni, musi więc zostać objęty wstępnym badaniem lekarskim. Jeżeli jednak jest zatrudniony jednocześnie w innej szkole i ma aktualne zaświadczenie lekarskie, od 1 kwietnia 2015 r. nie trzeba będzie takiego nauczyciela kierować na wstępne badania - wystarczy zaświadczenie z tej drugiej szkoły. Przepisy nie przewidują odmiennych zasad w przypadku osób zatrudnionych na zastępstwo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący szkołę (z racji spadającej liczby oddziałów) nakazał zrezygnować z jednego z dwóch wicedyrektorów. Chodzi głównie o zmniejszone pensum - 9 godz. Wicedyrektor , który miałby zrezygnować, zgadza się pracować jako wicedyrektor na pełnym pensum 18/18. Organ prowadzący twierdzi, że nie. Proszę o opinię.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20KN z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W bieżącym roku szkolnym nauczyciel pracuje na 10/18 etatu. Czy nauczycielowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Nauczyciel wybrał sobie trzy dni, takie w których pracuje w szkole (oprócz tego jest zatrudniony na 8/18 w innej placówce). Nadmienia, że jesteśmy placówką feryjną.
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony na zastępstwo w terminie 15. października 2018 do 21 czerwca 2019 - w sumie 9 miesięcy .
Urlop wykorzystany to 14 dni podczas ferii zimowych szkolnych. Czy wyliczenie ekwiwalentu jest prawidłowe 9 miesięcy *5,6 = 50,4 czyli 51 dni urlopu - 14 dni wykorzystanych w ferie. Ekwiwalent wypłacamy za 37 dni? Na podstawie art 64 ust. 5 pkt 1, zgadza się ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego w 2018 r. Jego umowa o pracę kończy się w dniu 13.07.2018 r. Ile dni urlopu przysługuje temu pracownikowi i czy musi on być wykorzystany do dnia zakończenia umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe