Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r. będzie na urlopie wypoczynkowym za 2023 r. Natomiast za rok 2022 nabył prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni. Czy może wykorzystać część urlopu we wrześniu 2023 r. a część w czerwcu 2024 r.?
Na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm., dalej KN) m.in. w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu urlopu dla poratowania zdrowia, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni, a wymiar ten oblicza się odejmując od 56 dni liczbę dni kalendarzowych urlopu wykorzystanego w naturze w czasie ferii w bieżącym roku kalendarzowym. Jeżeli więc w czasie ferii zimowych oraz letnich od 25 do 30 czerwca 2022 r. nauczyciel łącznie wykorzystał jedynie 14 dni (np. z powodu choroby nie był na urlopie od 25 do 30 czerwca 2022 r.) to ma do wykorzystania urlop uzupełniający w wymiarze 42 dni. Urlop ten nie musi zostać wykorzystany jednorazowo oraz możliwe jest podzielenie go na części z tym, że nie może przypadać w czasie ferii, kiedy nauczyciel wykorzystuje urlop wypoczynkowy za bieżący rok kalendarzowy (art. 64 ust. 1 KN). Możliwe jest udzielenie części urlopu uzupełniającego we wrześniu 2023 r. oraz w czerwcu 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto ma przeprowadzić rekrutację uczniów do szkoły oraz przedszkola i zatrudnić nauczycieli i obsługę jeśli szkoła jest w likwidacji i na miejscu 3 szkół podstawowych powstanie jedna szkoła podstawowa. Jaka jest podstawa prawma.
- Nauczyciel zatrudniony w gimnazjum, który od 20 lat uzupełniał etat w szkole podstawowej (w roku szkolnym 2018/2019 miał 1 godzinę w gimnazjum, a 17 godzin w szkole podstawowej). W związku z likwidacją gimnazjum w październiku 2018 r. napisał podanie do szkoły podstawowej o przeniesienie za porozumieniem stron i dostał odpowiedź odmowną. Jest wiceprezesem ZNP i radnym powiatowym. Czy Wójt Gminy powinien nakazać dyrektorowi szkoły przyjęcie tego nauczyciela, ponieważ są dla niego godziny? Nadmieniam, że inni nauczyciele z takim samym wykształceniem mają po półtora etatu. Co z przepisami przejściowymi, że pierwszeństwo w zatrudnieniu mają nauczyciele ze zlikwidowanych gimnazjów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W czerwcu zmarła nauczycielka,we wrześniu miałaby 30 lat pracy. Jaka odprawa pośmiertna należy się mężowi. Czy należy się mu jubileuszówka, trzynastka, urlopowe i ekwiwalent za urlop. Proszę o dokładne sprecyzowanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w informacji o warunkach zatrudnienia nauczycielowi niepełnozatrudnionemu należy przeliczać liczbę godzin do przepracowania w tygodniu.Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć otrzymują informację niżej wymienioną. Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela czas Pani pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia obowiązana jest Pani realizować: 1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio
z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum), w wymiarze 20 godzin; 2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb oraz zainteresowań uczniów, w zakresie i wymiarze określonym w planie szkoły oraz arkuszu organizacyjnym szkoły; 3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem oraz doskonaleniem zawodowym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- "Nauczycielka, która była zatrudniona na umowę o pracę na 1 rok szkolny (cały etat)w trakcie umowy urodziła dziecko. Jej urlop macierzyński kończy się 29 sierpnia. Pani przyniosła podanie o urlop wypoczynkowy za ferie (była na zwolnieniu) i za wakacje. Czy należy jej się ten urlop i w jakim wymiarze? Od 1 września przewiduję dla niej tylko 1/2 etatu. Bardzo proszę o wyjaśnienie odpowiednich przepisów."
Takie pytanie zadałam Państwu i otrzymałam odpowiedź, za którą dziękuję.
W związku z tą samą osobą chciałabym jeszcze prosić o wyjaśnienie jednego problemu: czy jeżeli od 1 września podpiszę z nią umowę o pracę na czas określony (1 rok szkolny) w wymiarze 1/2 etatu to pani ta może rozpocząć pracę od wykorzystania zaległego urlopu, czy musi mieć wypłacony ekwiwalent i rozpocząć pracę 1 września?
Bardzo proszę o wyjaśnienie
Z poważaniem
Stanisława Skowera - od 1 września nowy dyrektor szkoły
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe