Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
"Nauczycielka, która była zatrudniona na umowę o pracę na 1 rok szkolny (cały etat)w trakcie umowy urodziła dziecko. Jej urlop macierzyński kończy się 29 sierpnia. Pani przyniosła podanie o urlop wypoczynkowy za ferie (była na zwolnieniu) i za wakacje. Czy należy jej się ten urlop i w jakim wymiarze? Od 1 września przewiduję dla niej tylko 1/2 etatu. Bardzo proszę o wyjaśnienie odpowiednich przepisów." Takie pytanie zadałam Państwu i otrzymałam odpowiedź, za którą dziękuję. W związku z tą samą osobą chciałabym jeszcze prosić o wyjaśnienie jednego problemu: czy jeżeli od 1 września podpiszę z nią umowę o pracę na czas określony (1 rok szkolny) w wymiarze 1/2 etatu to pani ta może rozpocząć pracę od wykorzystania zaległego urlopu, czy musi mieć wypłacony ekwiwalent i rozpocząć pracę 1 września? Bardzo proszę o wyjaśnienie Z poważaniem Stanisława Skowera - od 1 września nowy dyrektor szkoły
1) ze względów organizacyjnych można nauczycielce przyznać ekwiwalent za 54 dni (56dni minus 2 dni wakacyjne 30. 31.08.2011) - wówczas rozpoczyna pracę od 1.09.
lub
2) n
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
(…)
3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
4. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.
5. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
5a. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
(…)
Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (…).
2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, nauczycielka dyplomowana, przebywająca w stanie nieczynnym do 28 lutego 2014 r. dodatkowo prowadzi nauczanie indywidualne - 4 godz. w mojej placówce. Czy po ustaniu stanu nieczynnego, czyli od 1 marca 2014 roku, nadal zatrudniona jest jak nauczyciel dyplomowany czy stażysta? Wiem, że nowa umowa, ale chodzi o wynagrodzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi tygodniowy wymiar godzin nauczyciela wychowania przedszkolnego: - pracującego z dziećmi 5-letnimi realizującymi roczne przygotowanie przedszkolne, a ile nauczyciela pracującego z dziećmi 5-6 letnimi jeżeli w grupie jest 8 dzieci 6-letnich i 17 5-letnich?
- Od 1.09.2018 r. do mojego liceum zostaną włączone klasy gimnazjum. W arkuszu organizacyjnym, zatwierdzonym przez organ prowadzący, zaplanowane zostało 16 godzin wychowania fizycznego w gimnazjum dla jednego nauczyciela, inny n-l w-fu wyraził chęć przejścia w stan nieczynny w związku z brakiem godzin. Po klasyfikacji okazało się, że stany klas się zmieniły i możliwy będzie podział na grupy, czyli ilość godzin zwiększy się do 24, ale dla nauczycieli liceum brakuje do pełnych etatów około 8 godzin. Czy w związku z tym, że pojawiły się dodatkowe godziny w gimnazjum muszę przywrócić ze stanu nieczynnego n-la gimnazjum i dać mu te parę (6 lub 8) godzin, czy też mogę je przydzielić nauczycielom liceum? Przy czym przewiduję, że w przyszłym roku szkolnym nie będę miała godzin dla tego n-la, którego miałabym przywrócić ze stanu nieczynnego i będę musiała go zwolnić.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy zatrudnianiu nauczycieli nadal należy żądać zaświadczenia o niekaralności Z KRK? Czy zawsze przy zatrudnianiu sprawdza się w CROD, czy nauczyciel nie był karany karą dyscyplinarną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, umowa na czas nieokreślony przebywa na urlopie wychowawczym do 31.08.2011r. W związku ze zmianami organizacyjnymi nie będę miała dla tej nauczycielki w przyszłym roku godzin. Jak mogę z nią rozwiązać umowę o pracę? Czy mogę dać 3 miesięczne wypowiedzenie w trakcie urlopu wychowawczego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe