Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 22 sierpnia 2011 do 20 października 2011 , a od 22 października 2011 do 30 czerwca 2012 - na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy nalżzy mu się urlop wypoczynkowy od 01 lipca 2012 ?
Rozumiem, że chodzi o nauczyciela szkoły feryjnej.
Karta Nauczyciela:
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Art. 65. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym.
Urlop dla poratowania zdrowia nie stanowi tu żadnej przeszkody. W placówkach feryjnych podczas ferii zimowych i wakacji nauczyciele przebywają na urlopie wypoczynkowym i z uwagi na tę "feryjność" nie ma innej możliwości, jak tylko przebywać na urlopie.
Inaczej wyglądałaby sprawa, gdyby chodziło o urlop uzupełniający (nauczyciel przebywałby na urlopie zdrowotnym podczas wakacji). W takim przypadku urlop wypoczynkowy "przepada", a dokładniej zostaje skonsumowany przez urlop zdrowotny.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. III PZP 4/88:
"(...) cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie. Jeżeli nauczyciel w okresie, w którym powinien być mu udzielony urlop wypoczynkowy, korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia, to prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Księdzu zatrudnionemu na podstawie mianowania biskup cofnął skierowanie do nauczania religii , ponieważ przenosi go do innej parafii czy należy wypłacić mu odprawę zgodnie z art. 28 ust. 2 a Karty Nauczyciela. Proszę o szybką odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica zatrudniona na 9/40 etatu za 2015 r. wykorzystała w całości urlop wypoczynkowy. Na początku 2016 r. przyniosła zwolnienie lekarskie, ponieważ zaszła w ciąże. Urodziła na początku kwietnia i do połowy sierpnia przebywa na urlopie macierzyńskim po czym idzie na dodatkowy urlop. Z dniem 31 sierpnia rozwiązana zostanie z nią umowa. Za ile dni urlopu należy jej się ekwiwalent i jaką kwotę należy wziąć pod uwagę przy jego wyliczeniu (czy kwotę za czas choroby, macierzyńskiego czy kwotę wynikającą z umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy nauczyciela kontraktowego na zastępstwo nieobecnego nauczyciela od 12.03.2012r. do 30.06.2012r., czy nauczycielowi należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy przedłużyć umowę o pracę o czas urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do naliczenia wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników administracji za 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony od 01.09.2005r. cały etat 18/18. Od dnia 01.09.2015 do 31.08.2016 propozycja ograniczenia zatrudnienia na 10/18 etatu. W przyszłym roku szkolnym nie będzie dla nauczyciela godzin. Czy wręczyć mu wypowiedzenie na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2, które upłynie 31.08.2016 r., czy w związku z niepełnym etatem wypowiedzenie na podstawie art. 27 Karty Nauczyciela? Czy nauczycielowi należy się 3 miesięczna odprawa? Czy może skorzystać ze stanu nieczynnego przez okres 6 miesięcy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe