Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi od 16.01. do 28.02.2017r przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym czasie wyjechał za granicę do chorego brata, który zmarł 17.02.2017r. W dniu 01.03. pracownik wrócił do pracy, a 13.03. złożył wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w dniu 17.03. z tytułu śmierci brata. Bardzo proszę o prawidłowe zasady postępowania w takim przypadku.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 1 dzień w razie zgonu i pogrzebu brata, z zachowaniem prawa pracownika do wynagrodzenia (§ 15 pkt 2 i § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Wskazane zwolnienie od pracy nie jest natomiast dodatkowym urlopem, a tylko potocznie jest nazywane urlopem okolicznościowym. Nieobecność w pracy ze wskazanego powodu musi być związana ze zgonem i pogrzebem bliskiej osoby, aby została między nimi zachowana rozsądna więź czasowa. Wniosek o udzielenie dnia wolnego po miesiącu od zgonu bliskiej osoby zazwyczaj nie pozostaje w racjonalnym związku czasowym, ponieważ po takim czasie pracownik w typowych przypadkach nie ma już do załatwienia formalności związanych ze zgonem i pogrzebem. Należałoby w związku z tym poprosić pracownika o wyjaśnienie, czy w związku ze śmiercią brata za granicą ma do załatwienia jakieś sprawy. Za nieuwzględnieniem wniosku bez uzyskania tej wiedzy aktualnie przemawia okoliczność, że w tamtym czasie pracownik przebywał w kraju zamieszkania brata i korzystał z urlopu bezpłatnego, powinien więc mieć możliwość załatwienia wszystkich spraw.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację jak rozliczyć w 2016r. 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14 dla nauczyciela, jeżeli zdeklaruje się na korzystanie ze zwolnienia w wymiarze godzinowym i ma zajęcia w poniedziałek 2 godziny, wtorek 4 godziny, środę 6 godzin, czwartek 5 godzin, piątek 3 godziny, razem 20 godzin i poprosi o 2 x 2 godziny w poniedziałki razem 4 to ile godzin mu zostanie do wykorzystania? Albo poprosi o 2 godziny w poniedziałek i 2 godziny we wtorek razem 4 godziny to ile mu zostanie do wykorzystania godzin i czy we wtorek przychodzi na 2 godziny do pracy? Czy mają Państwo gotowy druk wniosku o opiekę nad dzieckiem oraz druku deklaracji w jakiej formie będzie pracownik korzystał z tej opieki? Proszę o podanie od kiedy i do kiedy daty jak układać i w jakiej formie arkusze ocen w szkole podstawowej?
- Uprawnienia prezesa związków zawodowych. Czy prezes związków zawodowych może chcieć dokonywać zakupów papierniczych (teczek, segregatorów, znaczków) z funduszu szkoły (gimnazjum)? Czy ma na ten cel fundusze związkowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela który złożył dokumenty odnośnie urlopu dla poratowania zdrowia na okres 1.09.2016 do 1.09.2017 łącznie na 12 miesięcy. Czy dzień 1.09.2017 też się wlicza, bo na orzeczeniu lekarskim jest data 1.09.2016-31.08.2017 i jest nieścisłość między orzeczeniem lekarskim, a wnioskiem nauczyciela. Spełnia wymogi art. 73 KN muszę sprawdzić jedynie art . 73 ust 2 czy ma uprawnienia emerytalne (jakie warunki puszą być spełnione). Drugi ważny problem czy takiemu nauczycielowi będącemu na urlopie dla poratowania zdrowia można zmniejszyć wymiar czasu pracy od 1.09.2017 ze względu na mniejszą liczbę oddziałów i do kiedy ma być wręczone pismo (jaka jest podstawa prawna) jest to nauczyciel zatrudniony przez mianowanie na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel Nauczania Wczesnoszkolnego chce się zwolnić z pracy, napisał wypowiedzenie za porozumieniem stron w dniu 01.02.2017 roku (dyrektor wyraził zgodę na zwolnienie). Wypowiedzenie musi obejmować trzy miesiące więc nauczyciel pracowałby do końca kwietnia 2017 roku. W dniu 06.02.2017 roku przyniósł zwolnienie lekarskie od dnia 06.02.2017 do dnia 17.02.2017 roku. Czy o te dni zwolnienia przedłuża się nauczyciela okres wypowiedzenia?
- Nauczyciel opiekun stażu (Przedszkole Publiczne) (od 01.09.2014 do 31.05.2015) uzyskał urlop dla poratowania zdrowia od 01.12.2014 do 30.11.2015. Proszę o wskazanie podstawy prawnej utraty prawa dodatku funkcyjnego opiekuna stażu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe