Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ur. 26.08.1956 r. Jego lata pracy: 1. 15.09.75 do 15.07.1976 – ZOZ Otwock; 2. 17.08.78 do 31.08.1993 – PZH Warszawa; 3. od 01.09.1993 r. do chwili obecnej – oświata miejska w Otwocku – nauczyciel. Ponadto roczny urlop dla poratowania zdrowia – od 5 września 2007 do 4 września 2008 r. Pytanie 1: Czy w/w nauczycielowi od 1 września 2015 r. mogę udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia ? (kiedy nabywa prawa emerytalne?). Kolejne pytania nie dotyczące w/w nauczyciela: Pytanie 2: Czy mogę udzielić nauczycielowi rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, jeśli ZUS wydał taką decyzję dotycząca emerytury z KN: „ZUS odmawia przyznania emerytury ze względu na brak udokumentowania rozwiązania stosunku pracy” ( czy to oznacza, że nauczyciel nabył praw, ale nie rozwiązał stosunku pracy, czy nie ma praw emerytalnych ?) ; Pytanie 3: Jak pracodawca może potwierdzić nabycie praw emerytalnych z KN, jeżeli często wyliczenie w zakładzie pracy nie jest zbieżne z decyzją ZUS?
1. Z podanych informacji wynika, że nauczyciel nabędzie prawa emerytalne na podstawie ogólnych zasad wynikających z ustawy o emeryturach i rentach z FUS, tj. po osiągnięciu wieku emerytalnego - 67 lat. Można zatem udzielić takiemu nauczycielowi rocznego urlopu dla poratowania zdrowia.
2. Jeżeli ZUS w decyzji dot. przyznania emerytury, w uzasadnieniu jej odmowy, wskazuje jedynie brak udokumentowania rozwiązania stosunku pracy, to można domniemywać, że pozostałe warunki dotyczące nabycia prawa do emerytury nauczyciel spełnił. Powinien on jednak (przede wszystkim dla własnej wiedzy) potwierdzić to w organie rentowym, który wydał decyzję.
3. Bardzo często wyliczenia pracodawcy będą różnić się od wyliczeń ZUS, ze względu na występujące w zatrudnieniu okresy składkowe i nieskładkowe – pracodawcy niejednokrotnie nie mają wiedzy na temat wszystkich okresów nieskładkowych, gdyż nauczyciel mógł pracować wcześniej w wielu innych szkołach. Nauczyciel może zwrócić się do ZUS o potwierdzenie nabycia prawa do emerytury.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany ma pracować od września na 17/18 etatu w jednej placówce i 6/18 w innej (na terenie tej samej gminy, aby dopełnić etat i jeszcze uzyskać nadgodziny w celu uniknięcia wypłacania przez organ prowadzący, dodatkowej 14-ej pensji). Dodam, że ta jedna brakująca godzina, mogłaby być bez problemu przyznana i nauczyciel miałby cały etat w jednej placówce (w tej chwili planowana jest zmiana w szkolnym planie nauczania, aby "zabrakło" tej godziny). Czy jest to zgodne z prawem? Czy dyrektor może w ten sposób rozplanować godz. w szkolnym programie nauczania (dodam, że nauczyciel wyraża zgodę na uzupełnienie w innej szkole)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudniającej 46 nauczycieli i 17 pracowników administracji i obsługi- inspektorem BHP jest pracownik administracji. Na jakiej podstawie należy go zatrudnić- powierzenia czy umowy zlecenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę przedstawić drogę postępowania w przeniesieniu nauczyciela, który w obecnej chwili jest dyrektorem innej placówki, a wystąpił do mnie z wnioskiem o przeniesienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna być napisana informacja o warunkach zatrudnienia dla dyrektora szkoły, który też uczy i zatrudniony jest z Kodeksu pracy? W naszej szkole nie obowiązuje KN, a nauczyciele w umowach mają tylko zapis z KN, art. 64 ust. 1 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo od 11.02.2013 r. do 31.03.2013 r. w wymiarze 9/18. Jest to pierwsza praca tego nauczyciela. Czy w związku z tym ekwiwalent taki w ogóle przysługuje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe