Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w-f pracuje w szkole 2 lata. Miał umowy na czas określony, nigdy jednak nie były w pełnym wymiarze 10/18, lub 14/18. Jest nauczycielem kontraktowym. W tym roku mam dla niego 9/18 etatu i będzie to już 3 umowa. Czy można zawrzeć 3 umowę na czas określony? W przyszłym roku już nie będzie takiej możliwości, ponieważ będzie o jedną klasę mniej, więc braknie godzin w-f. Jaka umowa będzie zgodna z prawem?
Nauczyciel kontraktowy powinien mieć już pierwszą umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze. Umowę na czas określony można zawrzeć z nauczycielem jedynie wówczas, gdy wymaga tego organizacja nauczania lub w zastępstwie za innego nauczyciela. Przepis kodeksu pracy mówiący o trzeciej umowie na czas nieokreślony nie dotyczy wprawdzie nauczycieli, jednak stosunek pracy został i tak zawarty niezgodnie z kartą nauczyciela. W chwili obecnej możliwe są dwa rozwiązania: jezeli wiadomo, ze za rok nie będzie dla nauczyciela żadnych godzin, można zawrzeć umowę na czas określony, ale pod warunkiem, że mamy pewność, iż nauczyciel nie poda nas do sądu o ustalenie formy zawarcia stosunku pracy (sąd uzna, że wczesniejsza umowa powinna byc zawarta na czas nieokreślony i może przywrócić go do pracy). Aby uchronić się od przegranej w sądzie, najlepiej zawrzeć z nauczycielem porozumienie (tak tez moze sie nazywać dokument "Porozumienie stron"), w którym pracodawca i pracownik ustalają, ze stosunek pracy byl zawarty poprzednio na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze i ze od 1 września 2014 nauczyciel zatrudniony będzie na 9 godzin oraz podane zostaje odpowiednio pomniejszone wynagrodzenie. Dokument podpisują obie strony. W przyszłym roku nauczyciel otrzymuje wypowiedzenie umowy plus odprawę z ustawy o zwolnieniach nie dotyczących pracowników. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze i zgodne z prawem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka była zatrudniona w szkole podstawowej od 1.09.1986 do 31.08.1987 r. Zaraz po podjęciu pracy , w związku z ciążą, uzyskała zwolnienie lekarskie. W owym okresie zwolnienia lekarskie dołączano do akt osobowych i były one płatne w 100 %. Po wygaśnięciu umowy, nauczycielka przeszła do pracy w innej szkole a wraz z nią trafiły tam jej akta osobowe ( takie w tym okresie obowiązywały przepisy, nie wydawano świadectw pracy). W nowej placówce w wyniku pożaru zniszczeniu uległy wszystkie akta osobowe w/w nauczycielki. Obecnie zwróciła się do nas o wydanie świadectwa pracy. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Nie ma akt osobowych nauczycielki bo one " poszły" za nią i spłonęły. Nauczycielka w ciągu zatrudnienia u nas przebywała na zwolnieniach lekarskich i urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Nie można określić czasu trwania zwolnień lekarskich i urlopów bo właściwe dokumenty znajdowały się w teczce akt osobowych, które uległy zniszczeniu i nie ma ich kopii. Co należy odpowiedzieć nauczycielce, która prosi o wydanie świadectwa pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem mianowanym rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2. Wypowiedzenie wręczono po 31 maja, a więc było to wypowiedzenie z jednoczesnym zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Czy na świadectwie pracy jako datę końcową okresu zatrudnienia należy podać 31 sierpnia 2014 r. czy datę wrześniową? O czym jeszcze należy pamiętać w sytuacji, gdy dyrektor skraca nauczycielowi okres wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica realizuje nauczanie domowe. W czerwcu będzie miała egzaminy klasyfikacyjne. Czy można zapłacić nauczycielom za przeprowadzenie tych egzaminów?
- Pracownik gospodarczy ukończył studia licencjackie i ma rok stażu pracy. Ile dni przysługuje mu urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy obowiązkiem dyrektora jest zatrudnić nauczyciela kontraktowego po trzech latach pracy zatrudnionego na czas określony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe