Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wraca po wychowawczym do pracy, należy przyznać mu uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2020 i 2021 r. Czy można przyznać mu urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych w roku 2022 (ponieważ tak wypadłyby dni urlopu za 2020 i 2021 r.), czy należy odjąć tych 14 dni urlopu za 2022r. (przerwać urlop uzupełniający za ferie zimowe), przyznać nauczycielowi to, co należałoby się za ferie zimowe 2022 r. (14 dni) i następnie przyznać dalszy urlop uzupełniający za 2020 i 2021 r.? Proszę o podstawę prawną.
Za urlop wychowawczy nie przysługuje urlop uzupełniający. Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych tylko z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Gdyby natomiast z uwagi na nieobecności wymienione w art. 66 ust. 1 KN, a więc inne niż urlop wychowawczy, nauczyciel rzeczywiście nabył prawo do urlopu uzupełniającego, to może być on udzielany w częściach przypadających poza okresem ferii (np. w sposób przedstawiony w pytaniu), ponieważ w okresie ferii nauczyciel korzysta jedynie z bieżącego urlopu (art. 64 ust. 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikowi szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST należą się świadczenia urlopowe tak jak nauczycielom ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności (wykluczając autyzm), może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
- Zatrudnienie (ponowne) nauczyciela mianowanego po przejściu na emeryturę. Czy dyrektor może zatrudnić od 1 września nauczyciela mianowanego (który z dniem 29 sierpnia chce przejść na emeryturę), na czas określony do końca roku szkolnego (a nie zajęć dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badania sanitarno - epidemiologiczne. Czy pracownicy pedagogiczni szkoły podstawowej z oddziałami edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziałami wychowania przedszkolnego przy obowiązkowych badaniach okresowych/wstępnych powinni być kierowani przez pracodawcę także na badania sanitarno - epidemiologiczne (wyrobienie książeczki lub jej przedłużenie)? Jeśli tak, to czy dotyczy to jakiejś szczególnej, określonej grupy czy wszystkich?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o podpowiedź: w związku z ciążą jednej z nauczycielek jej umowa o pracę (miała zakończyć się 31.08.2011r.)uległa przedłużeniu do dnia porodu. Od połowy lipca Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim. Rozumiem, że za rok szkolny 2010/2011 należy się Pani ekwiwalent za urlop niewykorzystany (8 tyg. - 2 tyg ferii i ok. 2 tyg. wakacji). Czy za rozpoczęty rok szkolny tj. 2011/2012, kiedy nauczycielka ta już 01.09.2011 była na zwolnieniu lekarskim i nie przerywała go, również należy się urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe