Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel X został zatrudniony na zastępstwo od dnia 27.11.2013 r. do końca zwolnienia lekarskiego nauczyciela Y (taki zapis został zastosowany w umowie o pracę). Nauczycielowi Y kończy się zwolnienie lekarskie dnia 02.02.2014 r. W tym samym dniu przypada również koniec ferii zimowych. 1. Jaki okres zatrudnienia należy uwzględnić na świadectwie pracy nauczyciela X? Czy ma to być 27.11.2013-02.02.2014, czy może być 27.11.2013-17.01.2014 (ostatni piątek przed feriami)? 2. Czy nauczyciel X nabył prawo do urlopu, skoro była to jego pierwsza praca, a jeśli tak, to ile dni i czy należy mu się ekwiwalent?
1. Okres zatrudnienia zgodnie z zawartą umową to: 27.11.2013-02.02.2014.
2. Nauczyciel nabył prawo do urlopu w ostatni piątek przed feriami (art. 65 KN: Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne).
Wymiar urlopu nauczyciela należy obliczyć proporcjonalnie do przepracowanego okresu ( art. 64 ust. 5 zd. drugie KN: Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć).
Obliczenie wymiaru urlopu:
Przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy maksymalna liczba tygodni urlopu to 8. 8 x 7 dni = 56 dni.
Zatem nauczyciel zatrudniony na czas określony przez 10 miesięcy uzyskałby 56 dni urlopu, co daje 5,6 dnia za każdy miesiąc.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego od listopada do dnia urlopu, będzie to 5,6 x 3 miesiące (listopad, grudzień, styczeń) = 16,8, tj. 17 dni (każdy niepełny miesiąc oraz wyliczoną liczbę dni zaokrągla się w górę - zgodnie z zasadami kodeksu pracy).
W związku z tym, że nauczyciel wykorzystał 14 dni urlopu podczas ferii zimowych, od puli 17 dni należy odjąć 14. Za pozostałe 3 dni należy wypłacić ekwiwalent urlopowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ograniczenie etatu nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie sposobu wyliczenia absencji nauczyciela, który korzysta z opieki nad dzieckiem art.188 K.P. i urlopu bezpłatnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Referent ds. administracji od 16.09.2016 r. do 15.08.2019 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Dnia 2.01.2017 r. złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 5.01.2017 r. Dyrektor szkoły przychylił się do prośby pracownicy i z datą 05.01.2017 r. rozwiązał umowę.
Czy pracownica nabyła prawo do trzynastki za 2017 r. i z czego ją naliczyć? Czy należy wliczyć „13” z 2016 r. którą wypłacono w 2017 r ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy pracownika na zastępstwo za ciężarną kobietę, której umowa na czas określony przedłuża się do dnia porodu, w umowie osoby zastępującej był zapis: na czas określony w celu zastępstwa pracownika - ".... do czasu powrotu z usprawiedliwionej nieobecności w pracy, od dnia 02.01.2019 r."- czy pracownikowi zastępującemu umowa rozwiązuje się automatycznie w dniu porodu osoby zastępowanej? Na umowie nie było wpisanej daty końcowej, ponieważ nie wiedzieliśmy kiedy pracownica urodzi. Jaki tryb i jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy wpisać w świadectwie pracy? Czy zapis "rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta" jest prawidłowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy powinniśmy wypłacić nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony od 2 października 2017 do 22 czerwca 2018 r. ekwiwalent za urlop? Rozwiązał umowę za porozumieniem stron z dniem 30 listopada 2017 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe