Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności ma obniżony wymiar pensum w szkole macierzystej. Zwrócił się z prośbą do dyrektora o wyrażenie zgody na kontynuację zatrudnienia w innej szkole. Pytanie brzmi, czy dyrektor może udzielić mu takiej zgody, przecież obniżenie wymiaru godzin i nie możność realizowania godzin ponadwymiarowych czemuś służy? Moim zdaniem wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie jest sprzeczne z obniżką pensum w szkole macierzystej.
Od 1 września 2018 r. obowiązywać będzie przepis art. 42a ust. 1a Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczycielowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, dla którego maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy jest ustalany zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, będzie się obniżało tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy. Obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nie będzie powodowało zmniejszenia wynagrodzenia, ale nauczyciel taki nie otrzyma godzin ponadwymiarowych.
Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują kwestii dodatkowego zatrudnienia nauczyciela, który korzysta z obniżonego pensum ze względu na niepełnosprawność (przede wszystkim nie zabraniają tego).
Na podstawie art. 222 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniowy w pełnym wymiarze, może wyrazić zgodę na dodatkowe zatrudnienie nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka urodziła dziecko dnia 18.04.2021 roku, złożyła wniosek o urlop macierzyński, który przysługuje w wymiarze 20 tygodni: do 04.09.2021 roku włącznie. Nauczycielka chciałaby przerwać urlop macierzyński w dniu 30.08.2021 do 03.09.201 roku, przekazując prawa do urlopu tacierzyńskiego ojcu dziecka, w wymiarze 1 tygodnia. Czy jest to możliwe? Czy w takiej sytuacji nauczycielce przysługuje urlop rodzicielski (w wymiarze 26 tygodni), skoro nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 05.11.2018 r. szkoła zatrudnia nauczyciela na 3/22 na podstawie Kodeksu Pracy - zgoda kuratorium. Jaki będzie wymiar urlopu w/w pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zatrudnieni byli wcześniej w Zespole Szkół złożonym ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W swoich umowach mieli określone, że są nauczycielami np. religii w szkole podstawowej. Nastąpiły zmiany reorganizacyjne - w 2005 r. zlikwidowano gimnazjum i placówka została przekształcona w szkołę podstawową. Jednak umowy nauczycieli nie zostały zawarte ponownie tylko obowiązują te same. Czy jest to zgodne z prawem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele przedszkola powinni mieć zaprowadzone listy obecności w pracy? Czy nie jest to potrzebne, bo świadczą o tym podpisy w dzienniku przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Zatrudniłam nauczyciela na czas określony od 1 września do 31 sierpnia na 5 godzin. Organ prowadzący zasugerował w piśmie by takie osoby zatrudniać tylko do końca czerwca. Czy są podstawy prawne które pozwalają na zatrudnienie nauczyciela tylko do końca czerwca ( od 1 września)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe