Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony dostał od lekarza orzeczenie lekarskie o udzieleniu urlopu zdrowotnego w dniach od 16.06.2015r. do dnia 07.07.2015r. W związku z tym, iż w dniach od 01.07.2015 do dnia 31.07.2015r ma zaplanowany urlop wypoczynkowy moje pytanie jest czy urlop powinien być udzielony w pełnym wymiarze tj 35 dni, czy powinien być przeliczony raz jaszcze i udzielony proporcjonalnie do okresu przepracowanego? Jeżeli tak to w jakim wymiarze powinien być udzielony? Nadmieniam, iż nauczyciel nie wykorzystywał w tym roku przysługującego urlopu. Czy w sytuacji gdy pracownik przepracował kilka dni w jednym miesiącu i w drugim miesiącu również przepracuje kilka dni to i tak urlopu powinno się udzielić w pełnym wymiarze, a w sytuacji gdyby nieobecność trwała pełny miesiąc dopiero należałoby zmniejszyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy urlop zdrowotny udzielony w czasie planowanego urlopu wypoczynkowego pochłania urlop wypoczynkowy?
Urlopu wypoczynkowego w placówkach nieferyjnych udziela się na zasadach określonych w kodeksie pracy. Zarówno przepisy Karty Nauczyciela, jak i kodeksu pracy nie przewidują sytuacji wystąpienia w tym samym czasie urlopów - wypoczynkowego i zdrowotnego. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, z urlopów tych nie można korzystać jednocześnie. Art. 165 i 166 kodeksu pracy regulują przypadki obligatoryjnego przesunięcia urlopu wypoczynkowego i obowiązku udzielenia niewykorzystanej jego części w innym terminie. Wśród wymienionych tam przesłanek nie widnieje urlop dla poratowania zdrowia. Nie ma również podstaw do tego, aby z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia pomniejszać proporcjonalnie wymiar urlopu.
Zasadą jest, że urlopu udziela się zgodnie z planem urlopów. Jeżeli zatem termin urlopu dla poratowania zdrowia pokryje się z terminem zaplanowanego lub wykorzystywanego już urlopu wypoczynkowego, nie będzie przysługiwała niewykorzystana z tego powodu część urlopu.
Na podstawie art. 164. § 1 kodeksu pracy, na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami może nastąpić przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli więc pracodawca uzna wniosek pracownika za zasadny, może urlop przesunąć na inny termin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chcemy ponownie zatrudnić nauczycielkę, która pracowała w naszej szkole od 1 listopada 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. Podobnie jak poprzednio chcemy ją zatrudnić ponownie od 1 września 2022 r. jako nauczyciela wspomagającego, chcielibyśmy, aby już u nas została. Na jaką umowę zatrudniamy tego nauczyciela, w związku z planowanymi zmianami odnośnie systemu awansu zawodowego i eliminacji stanowiska stażysty? Czy wypłacamy mu dodatek na start? Co z nauczycielami kontraktowymi – czy należy zmienić im umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie przysługiwał nauczycielce, która po urlopie rodzicielskim zostanie zatrudniona w oddziale przedszkolnym?
Nauczycielka szkoły przebywa obecnie na urlopie rodzicielskim do 01.08.2018r., potem przejdzie na urlop wypoczynkowy za 2018r., jednak ma jeszcze urlop za poprzedni rok szkolny, kiedy przebywała na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim w wymiarze 56 dni. Od 01.09.2018 r. zaplanowana jest do pracy w tej samej szkole w oddziałach przedszkolnych (nieferyjnych -35 dni urlopu). Jak należy udzielić urlopu nauczycielce. Czy należy się urlop w wymiarze 112 dni, za rok szkolny 2016/17 i 2017/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce, która od 1 stycznia do końca czerwca była na urlopie zdrowotnym, następnie przebywała do końca sierpnia na urlopie wypoczynkowym, do pracy wróciła od 1 września, należy się trzynasta pensja - tzw. trzynastka? Jak ją naliczyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy zmienić od 1 września 2017 r. pieczątkę służbową dla dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodziła szkoła podstawowa i gimnazjum? Od 1 IX placówka składała się będzie ze szkoły podstawowej i klas II-III gimnazjum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy 20.12.2016r. wezwany jest do sądu na swoją rozprawę rozwodową. Moje pytanie: czy za ten dzień ma prawo do wynagrodzenia, a jeżeli nie to jaki dokument należy dać pracownikowi, żeby mógł zwrócić się do sądu o rekompensatę za utracone wynagrodzenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe