Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na pełny etat pełni również funkcję radnego. Otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie w/w nauczyciel skorzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku zatrudnienia jako nauczyciel nie mamy wątpliwości, że ma prawo do takiego urlopu. Czy przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel będzie mógł pełnić funkcję radnego (uczestniczyć w sesjach) i brać udział w pracach zarządu powiatu jako jego członek ?
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.Wg mojej opinii nauczyciel nie może skorzystać z urlopu, o którym mowa wyżej, chyba, że zrezygnuje z funkcji radnego.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 73.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pracujący w pełnym wymiarze godzin ma obowiązek prowadzenia w ramach czterdziestki dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych zaleconych uczniowi przez poradnię? Czy pedagog szkolny może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach etatu?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania realizuje w macierzystej placówce 7/18, dopełnia w innej szkole 11/18. W sumie w arkuszu macierzystej placówki ma 18/18. Moje pytanie, czy w takim przypadku traci możliwość utrzymania zatrudnienia na podstawie mianowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę w czasie zajęć lekcyjnych. Jeden z nauczycieli opiekunów ma zaplanowaną w tym czasie przerwę między lekcjami – tzw. okienko. Jak należy potraktować tę godzinę i wynagrodzenie za nią? Czy praca w tym czasie wynika z realizacji zadań statutowych szkoły i mieści się to w 40-godzinnym okresie pracy? Jak należy potraktować okienko nauczyciela pozostającego w czasie wycieczki szkolnej w placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywająca od września na zwolnieniu lekarskim (ciąża) dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie. Okazało się, że lekarz wypisał kolejne zwolnienie z 4 dniowa przerwą między zwolnieniami. Nauczycielka nie wiedziała o tym, gdyż L4 jest elektroniczne, tak więc jest luka 4 dniowa pomiędzy zwolnieniami.
1. Co zrobić z tymi nieobecnościami - Nie może chyba napisać o urlop bezpłatny, bo nie ma zdolności do pracy ?
2. Po przerwie 4 dniowej ZUS przestaje płacić i przez 33 dni płatność przechodzi na szkołę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ramach działań profilaktycznych i wychowawczych chcemy zaprosić osoby uzależnione kiedyś od narkotyków i alkoholu do szkoły. Osoby te obecnie od wielu lat są "czyste" i działają aktywnie w organizacjach abstynenckich i grupach wsparcia. Czy istnieje przepis prawny, który nie zezwalałby na zaproszenie takich osób, aby przeprowadziły z młodzieżą pogadankę/warsztaty na temat uzależnień? W jakiej formie ewentualnie możliwe jest uczestnictwo takich osób w zajęciach z młodzieżą gimnazjalną?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe