Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony od 2015 r. poprzez mianowanie złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 31.01.2022 r. Za ile dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczyciela należy wypłacić ekwiwalent? W dniu 31.01.2022 r. rozpoczęły się u nas ferie zimowe i ten dzień urlopu został wykorzystany w naturze.
Stosownie do art. 66 ust. 2 ustawy z 26.1.1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego m.in. z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W świetle art. 65 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym.
Jeżeli więc w trakcie roku szkolnego ulegnie rozwiązaniu nauczycielski stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania, należy wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabył prawo z początkiem roku kalendarzowego, proporcjonalnie zmniejszyć w stosunku do liczby miesięcy przepracowanych przez nauczyciela w danym roku kalendarzowym. Następnie w przypadku gdy nauczyciel nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnie zmniejszonym, pracodawca jest zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Wymiar urlopu wypoczynkowego to 8 tygodni, co daje 56 dni (8 × 7 = 56) w skali roku, tj. 12 miesięcy. Następnie 56 dni dzielimy przez liczbę miesięcy, co daje 4,7 dnia na miesiąc (56 : 12 = 4,7). W przypadku gdy stosunek pracy zakończył się w styczniu (1 miesiąc), nauczycielowi przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni (4,7 po zaokrągleniu w górę).
Reasumując, nauczycielowi przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnie zmniejszonym: 5 dni. Nauczyciel skorzystał z 1 dnia urlopu. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy wypłacić za 4 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 22 sierpnia 2011 do 20 października 2011 , a od 22 października 2011 do 30 czerwca 2012 - na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy nalżzy mu się urlop wypoczynkowy od 01 lipca 2012 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka spełnia wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne. Wówczas otrzymuje 3-miesięczna odprawę. Z powodu ubytku oddziałów może zostać zwolniona (na co liczy) i pobrać dodatkowo odprawę 6-miesięczną. Wówczas powinna zostać zwolniona z art 20. Wg mnie nie może, gdyż warunkiem świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na własną prośbę - wniosek nauczyciela. Czy mam rację?
- W jaki sposób rozliczyć pobyt nauczyciela na wycieczce kilkudniowej, a rozpoczynającej się w niedzielę?
- Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a następnie na opiece na dziecko COVID-19. Obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym (jako nauczyciel), a od dnia 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. będzie przebywać na urlopie wychowawczym.
W wyżej wymienionym czasie miała zrobić badania kontrolne i okresowe.
Kiedy ją wysłać? Teraz, w sierpniu 2020 r., czy dopiero po wychowawczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS mamy napisane, iż wczasy pod gruszą są wypłacane jeżeli pracownik wykorzystał 10 dni w ciągu na wypoczynek. Rozumiem, że jeśli 10 dni zostało wykorzystanych w trakcie roku w różnych odstępach czasu to takiemu pracownikowi nie należy się wypłata świadczenia? Dodatkowo chciałam się dowiedzieć jak jest z zatrudnieniem na niepełny etat. Pracownica zatrudniona jest na 6/40 etatu. W ciągu roku ma do wykorzystania 4 dni urlopu (32 h). Wiadomo, że nie ma możliwości wykorzystania 10 dni urlopu w ciągu. Czy należy jej wypłacić wczasy pod gruszą? Jeśli tak to proporcjonalnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe