Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie jest objęty ochrona związkową. W projekcie organizacji pracy na następny rok szkolny zaproponowano mu 19 godzin edukacji wczesnoszkolnej i 6 zajęć rewalidacyjnych ( w protokole zapisano, że liczba godzin ponadwymiarowych może ulec zmianie ). Czy ochrona związkowa obejmuje tylko konieczność zapewnienia etatu w następnym roku szkolnym, czy zapewnienie przewidywanej w kwietniu liczby godzin?
Ochrona związkowa polega na tym, że bez zgody zarządu organizacji związkowej nie można nauczyciela zwolnić z pracy albo jednostronnie (bez zgody nauczyciela) zmienić jego warunków pracy na niekorzyść, np. poprzez zmniejszenie wymiaru etatu i wynagrodzenia (art. 32 ust. 1 UoZZ). W wyroku SN z dnia 12 maja 2004 r., I PK 454/03, OSNP 2005, nr 3, poz. 32 podkreślono, że zdjęcie z nauczyciela dodatkowego obowiązku realizowania godzin ponadwymiarowych przez ich nieprzydzielenie nie może być uważane za pogorszenie warunków pracy. Dyrektor, który zapewnia nauczycielowi korzystającemu z ochrony związkowej wymiar etatu zgodny z aktem mianowania, ale przydzieli mniejszą liczbę godzin ponadwymiarowych, nie pogarsza jego warunków pracy i nie narusza ochrony stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy Czy dyrektorem dydaktycznym Publicznego Przedszkola może być osoba która jest dyrektorem szkoły podstawowej i ma ukończony kurs kwalifikacyjny Zarządzanie Oświatą ma wyższe studia pedagogiczne ale nie ma wychowania przeszklonego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy administracji i obsługi zatrudnienie są w szkole na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych.
Ww. ustawa zapewnia pracownikowi samorządowemu, z tytułu pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych, jedynie zwykłe wynagrodzenie lub czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych).
Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe, o których mowa w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie należne pracownikowi pracodawca wypłaca proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin poza normalnymi godzinami pracy tego pracownika.
• art. 42 ust. 2, ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
• art. 151[11] Kodeksu pracy.
Dozorcy zatrudnieni są w szkole w ramach stanowisk pomocniczych i obsługi. Pracują w systemie równoważnym czasu pracy (po 8 lub 12 godzin) zgodnie z ustalonym grafikiem. Pracują w nocy w dni robocze (od godz. 22.00 do 6.00) oraz w soboty, niedziele i święta, czyli sobota, niedziela i ewentualne święto są dla nich dniami pracy. Przy ustalaniu grafiku uwzględniany jest 11-godzinny odpoczynek dobowy i 35-godzinny odpoczynek tygodniowy i 5-dniowy tydzień pracy.
Czasami jednak zdarza się (jeśli święto przypada w tygodniu, np. 1 maja w środę i 3 maja w piątek), że pracują ponad normatywny wymiar czasu pracy i zamiast np. normatywnych 24 godz. (w tygodniu rozliczeniowym od 1 do 7 maja br. były 3 dni robocze 2, 6 i 7 maja, jedna sobota i niedziela i dwa święta) dozorca pracował 44 godz..
Czy powinien otrzymać 100% dodatek za pracę w niedzielę i święto, przy założeniu, że niedziela jest dla dozorcy dniem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele wygaszanego gimnazjum zatrudnieni przez mianowanie mogą wnioskować do dyrektora szkoły podstawowej o przeniesienie, jeżeli w arkuszu organizacyjnym tejże szkoły na rok 2019/20 przewidziano dla nich np. 10/18, 12/18 etatu z możliwością uzupełnienia etatu w innej szkole podstawowej? Czy może powinno się z nimi rozwiązać umowę, wypłacić 6 - miesięczną odprawę i dopiero potem zatrudnić w szkole podstawowej? (wygaszane gimnazjum i szkoła podstawowa to oddzielne jednostki organizacyjne w tej samej gminie).
- Czy nauczyciel przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (183 dni), które obejmowało też okres wakacji może skorzystać z urlopu uzupełniającego (6 tygodni) zaraz po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, a zaświadczenie o zdolności do pracy przedłożyć dopiero po tym urlopie, czy też musi dostarczyć to zaświadczenie jeszcze przed rozpoczęciem urlopu uzupełniającego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczyna awans zawodowy, pragnie również poszerzyć swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe z zakresu biologii. Czy po ukończonych studiach podyplomowych będzie mógł uczyć tego przedmiotu w szkole podstawowej, jeśli ukończył studia magisterskie z zakresu pedagogiki opiekuńczej i studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe