Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w szkole niepublicznej twierdzi, że nie ma obowiązku przygotowywania imprez szkolnych-bo za to mu się nie płaci. Jak rozwiązać ten problem, bo w każdej szkole muszą się odbywać uroczystości i imprezy zgodnie z harmonogramem-przygotowywane i realizowane poza godzinami pracy?Jak to zrobić w przypadku umowy o pracę,a jak przy zleceniu?
W szkole niepublicznej, podobnie jak w publicznej, organizacja imprez i uroczystości związanych z życiem szkoły należy zaliczyć do zadań statutowych. Jeżeli z umowy o pracę lub umowy-zlecenia wynika, że oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych nauczyciel w ramach czasu pracy i wypłacanego wynagrodzenia wykonuje również inne zadania, a zadania te przykładowo zostały ogólnie określone jako „wykonywanie statutowych zadań szkoły” lub nawet w ogóle nie zostały w umowie wymienione, nauczyciel i tak powinien stosować się do poleceń pracodawcy w zakresie udziału we wskazanych przygotowaniach (art. 100 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.). Można także wprowadzić obowiązujący w danej szkole zakres zadań osoby zatrudnionej na stanowisku nauczyciela i zamieścić w nim m.in. przygotowywanie imprez i uroczystości. Poza godzinami pracy (w ramach nadgodzin) takie zadania powinny być zlecane wyjątkowo, w razie nieprzewidzianej potrzeby szkoły niepublicznej, gdy nauczyciel starannie realizujący swoje obowiązki nie jest w stanie ich wykonać wraz z innymi zadaniami w czasie 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel z dyplomem Wychowania przedszkolnego i kwalifikacjami pedagogicznymi może prowadzić zajęcia w klasach 1-3?
- W chwili obecnej sekretarz szkoły zatrudniony jest na 3/4 etatu. Szkoła liczy 296 uczniów, 34 nauczycieli i 5 pracowników obsługi. Czy jest podstawa prawna regulująca czas pracy i jakie warunki trzeba spełnić, aby zatrudnić sekretarza w wymiarze pełnego etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, odmówił przyjścia na egzamin maturalny po swoich godzinach lekcyjnych, ponieważ dorabia w innej placówce i tam ze względu na nieobecność nie otrzyma wynagrodzenia. Domaga się, zapłaty za utracone wynagrodzenie w innym miejscu pracy. Proszę o informację czy mogę zobowiązać nauczyciela do przyjścia na egzamin po lekcjach, oraz na jakiej podstawie prawnej mam to zrobić? Czy dyrektor szkoły, w której "dodatkowo pracuje nauczyciel" może zapłacić za godziny lekcyjne, w czasie których nauczyciel przebywał w innej szkole (godziny nie odbędą się)? Jeżeli tak proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 został poprzez włączenie pracownikiem szkoły podstawowej.01.09.2018 na swój wiosek został przeniesiony do nowo powstałej szkoły podstawowej. W "starej" szkole podstawowej została z nim zawarta odrębną umową na czas trwania roku szkolnego na 8 godzin. Jaki okres wypowiedzenia stosować w takim przypadku. Zgodnie z kodeksem pracy długość wypowiedzenia zalezy ood stazu pracy.CZy staż pracy zwiazany z umowa, na 8 godzin należy liczyć od 1 września 2018, czy 1 wrzesnia 217, czy należy zaliczyć również staz w gimnazjum biorąc pod uwagę, że głównym miejscem pracy jest inna szkoła?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zmiany warunków zatrudnienia, a mianowicie: Nauczyciel do tej pory pracował w wymiarze 19/18 ucząc przyrody, od września 2014 niestety mógł otrzymać tylko 17/18, ale dostał 4 godziny świetlicy. Czy powinna być zawarta nowa umowa, czy może aneks do umowy i jak taki dokument powinien wyglądać?
Druga część dotyczy nauczyciela, który ma zatrudnienie 18/18,ale dostał godziny świetlicy. Czy w tym przypadku należy także zmienić warunki zatrudnienia? Czy zastosować aneks do umowy i godziny świetlicy liczyć jako nadgodziny z pensum uśrednionego (łączonego)? Jak prawidłowo uporządkować dokumentację kadrową w tych przypadkach?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe