Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został oddelegowany do pracy w samorządzie. Po wyborach nie został wybrany na burmistrza. Powinien wrócić na swoje poprzednie stanowisko czyli do pracy w szkole. Czy można udzielić urlopu zdrowotnego od razu czy musi przepracować określony czas?
Nauczyciel, który pełnił funkcję w samorządzie otrzymuje na ten czas urlop bezpłatny. Możliwość udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia, zależy od tego, czy wcześniej nauczyciel korzystał już z takiego urlopu. Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela pierwszy urlop zdrowotny przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole. Do okresu tego wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy (np. bezpłatny), trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeżeli zatem nauczyciel zamierza pierwszy raz skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, tylko 6 miesięcy urlopu bezpłatnego będzie można mu wliczyć do siedmioletniego okresu pracy w szkole. Pozostały okres przebywania na urlopie bezpłatnym musi przepracować w szkole.
W przypadku kolejnych urlopów zdrowotnych powyższe zasady nie obowiązują. Wystarczy, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony a przerwa między jednym a drugim urlopem wynosi co najmniej 1 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel emeryt zatrudniony w szkole na podstawie umowy o pracę może korzystać ze środków funduszu jednocześnie jako pracownik i jako emeryt?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba która ukończyła studia I stopnia na kierunku pedagogika opiekunczo-wychowawcza i hospicyjna, oraz studia magisterskie na kierunku praca z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych moze byc zatrudniona w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym na stanowisku nauczyciela, prowadzac zajęcia z dziecmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami lub z dziecmi z niepełnosprawnościa intelektualna w stopniu głębokim?
- Jak powinien zachować się pracodawca, jeśli ma podejrzenie, iż pracownik pojawił się w pracy po spożyciu alkoholu, gdy pracownik kategorycznie temu zaprzecza, twierdząc, że jest zupełnie trzeźwy? Czy w takiej sytuacji istnieje podstawa, aby pracownika nie dopuścić w tym dniu do pracy? Czy - aby rozwiać ewentualne wątpliwości każdej ze stron - pracodawca ma prawo samodzielnie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym przez pracownika powietrzu przy pomocy podręcznego alkomatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysposobienia do pracy w zawodzie ogrodnik w przyszłej szkole podstawowej ogólnej (nie specjalnej) może uczyć biolog?
- Co powinien zrobić dyrektor w sytuacji kiedy nauczyciel nie stawił się do pracy dwukrotnie : 16 czerwca / dzień wolny od zajęć dydaktycznych, konferencja klasyfikacyjna zgodnie z zapisami statutowymi/ oraz 23 czerwca - zakończenie roku szkolnego. Obecności nie zostały usprawiedliwione. Wcześniej ten sam nauczyciel naraził ucznia na utratę zdrowia ponieważ samowolnie / notorycznie bez zgody dyrektora/ opuszczał stanowisko pracy za co otrzymał naganę do akt osobowych. Dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe