Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciela posiadająca wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym (filologia rosyjska) oraz studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej zdała egzamin z języka angielskiego dla obcokrajowców na poziomie 1 - First i otrzymała ocenę C z egzaminu w zakresie znajomości języka angielskiego First Certificate in English poziom B2 Rady Europy wynik 162 pkt. Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu i w szkole podstawowej w klasach I- III? Jeśli posiada to, do którego roku są one ważne?
Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.), kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada osoba, która: 1) ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych, określone w § 4 ww. rozporządzenia – nauczycielka skończyła studia magisterskie na innym kierunku oraz studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej (§ 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 3 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia); 2) legitymuje się świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia – nauczycielka posiada certyfikat FCE z oceną C; 3) ponadto ukończyła studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku filologia, i posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego - nauczycielka ukończyła filologię rosyjską, ma tytuł magistra i jak wynika z pytania – na tych studiach uzyskała przygotowanie pedagogiczne, zaś w opisie wymagania nr 3 nie został sformułowany warunek, że studia i przygotowanie pedagogiczne muszą dotyczyć danego (nauczanego) języka obcego. Nauczycielka posiada więc wystarczające kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu i szkole podstawowej na etapie edukacji wczesnoszkolnej i nie są one aktualnie ograniczone czasowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z uwagi na mniejszą liczbę potencjalnych uczniów w zespole szkół przewidywana jest reorganizacja szkoły. W szkole będzie brakować godzin dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Jaka będzie przysługiwać odprawa ( 3 czy 6 miesięczna) nauczycielowi uczącemu przedmiotów zawodowych- teoretycznych i który jednocześnie ma uprawnienia do matematyki, ale jej obecnie nie uczy. Nauczyciel nabył prawa emerytalne już wcześniej. W planie na przyszły rok dla zawodowców będzie duża liczba godzin ponadwymiarowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 lipca br. przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. W bieżącym roku szkolnym miałam godziny ponadwymiarowe. Ze względu na fakt, że od lipca br. jestem na urlopie zdrowotnym, nie otrzymałam średniej urlopowej wakacyjnej, ponieważ nie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Moje pytanie dotyczy faktu, czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego otrzymam średnią urlopową z tego roku szkolnego (2019/2020)? Czy też ta średnia urlopowa przepadnie? Czy też może w lipcu przyszłego roku naliczą mi średnią urlopową z danego roku szkolnego (2020/2021) i będzie się wtedy odnosiła tylko do etatu? W KN przeczytałam, że średnia urlopowa jest liczona z godzin ponadwymiarowych w danym roku szkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel techniki z 30 letnim stażem został zatrudniony na nowej umowie na zasadach wynagradzania pracowników samorządowych od 01.01.19r. do 31.12.19r. na 1/4 etatu jako specjalista ds bhp. Jaki przysługuje mu wymiar urlopu ? ma wykształcenie mgr.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła pracę w naszej szkole 1 września 2016 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Nasza szkoła była wówczas jej dodatkowym miejscem pracy, gdyż jednocześnie do 28 lutego 2017 r. znajdowała się w stanie nieczynnym w swojej macierzystej placówce.
Po zakończeniu stosunku pracy w szkole macierzystej dostarczyła do naszej szkoły świadectwo pracy za okres od 1 września 1992 r. do 28 lutego 2017 r. czyli jej staż pracy wynosił 24 lata, 5 m-cy i 27 dni.
1 września 2019 r. nauczycielka zgłosiła problem nieotrzymania nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż jak twierdziła, swoją pracę zawodową rozpoczęła 1 września 1984 r.
W wyniku rozmowy i analizy jej przebiegu zatrudnienia okazało się, że od początku zatrudnienia kilka razy zmieniała miejsce pracy i było to na zasadzie przeniesienia służbowego nauczyciela na mocy art. 18 KN. W związku z przeniesieniem służbowym nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy i dyrektor szkoły, w której nauczyciel był dotychczas zatrudniony przekazuje do szkoły, do której nauczyciel zostaje przeniesiony, akta osobowe nauczyciela. W przypadku ustania stosunku pracy, kontynuowanego w szkole do której nauczyciel został przeniesiony, szkoła ta winna wydać mu świadectwo pracy uwzględniające również okres pracy w szkole, z której nauczyciel został przeniesiony.
Stąd wniosek, że ostatni Pracodawca nie uwzględnił wszystkich okresów zatrudnienia. W chwili obecnej nauczycielka jest na etapie kompletowania dokumentów.
Czy, pomimo tego, że termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej minął 31 sierpnia 2019 r. należy, po dostarczeniu sprostowania świadectwa pracy, wypłacić Nauczycielce należną nagrodę jubileuszową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Biorąc pod uwagę zapisy Art. 220 ust. 1 pkt 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe: „4) liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, nie może być wyższa niż liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, w roku szkolnym 2016/2017”, czy można powstałą zwyżkę godzin przeznaczyć na realizację zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przykładowo: Szkoła w roku szkolnym 2016/17 na 290 uczniów; w roku szkolonym 2017/18 - 340 uczniów co daje zwiększenie etatu pedagoga i psychologa do 1,18 etatu, co w przeliczeniu na godziny daje zwyżkę 4 godzin. Pytanie: Czy: 1. Zwyżkę 4 godzin pedagoga szkolnego można przeznaczyć np. na realizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z takim zaleceniem wynikającym z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o dostosowaniu wymagań edukacyjnych (pedagog posiada stosowne kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych). 2. Zwyżkę godzin psychologa szkolnego przeznaczyć na zajęcia logopedyczne. W tym przypadku psycholog nie posiada stosownych kwalifikacji. Zajęcia byłyby powierzone innemu nauczycielowi, który posiada kwalifikacje do prowadzenia logopedii (studia podyplomowe). 3. Zajęcia logopedyczne, o których mowa w pkt. 2 realizowane przez nauczyciela np. edukacji wczesnoszkolnej byłyby jego godzinami ponadwymiarowymi. Z jakiego pensum należy w takim wypadku rozliczać godziny ponadwymiarowe: 18- godzinnego (pensum nauczyciela) czy 20-godzinnego (pensum psychologa)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe