Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielce po urlopie macierzyńskim został udzielony urlop uzupełniający w wymiarze 56 dni. Koniec urlopu przypada na 14 stycznia 2021 r. ( w trakcie ferii zimowych). Urlop uzupełniający przypada na czas ferii. Czy ww. nauczycielce przysługuje dodatkowy urlop za czas ferii?
Podstawę rozstrzygnięcia kwestii opisanych w pytaniu stanowią przepisy prawa wskazane poniżej.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub urlopu macierzyńskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Co do zasady, zgodnie z art. 64 ust. 1 KN nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Podkreślić należy, że urlop nauczyciela „rozliczany” jest nie w latach szkolnych, a kalendarzowych. Skoro pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w danym roku, nabywa prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni.
Druga ważna sprawa to fakt, że zgodnie z prawem nauczyciel jednostki feryjnej przebywa na urlopie wypoczynkowym w okresie ferii i wakacji. Jest to normalny urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie może się zrzec. Z uwagi na ten fakt nie może jednocześnie korzystać z urlopu bieżącego i uzupełniającego.
Nauczyciel bez względu na zaległy urlop uzupełniający w okresie ferii będzie korzystał z bieżącego urlopu wypoczynkowego za 2021 r. Z dniem rozpoczęcia ferii przerywa mu się urlop uzupełniający, którego należy mu udzielić do końca po zakończeniu ferii szkolnych.
W ten sposób nauczyciel nie nabędzie prawa do ewentualnego urlopu uzupełniającego za 2021 r.
Co do zasady, jeśli chodzi o prawo do urlopu uzupełniającego, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Nie ma więc pośpiechu z wykorzystaniem urlopu uzupełniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel po dostarczeniu dokumentów udokumentował, że na maja 2017 ma 23 lata i 10 dni. Czy nagroda jubileuszowa przepada czy należy ją wypłacić? Wcześniej miał 17 lat pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób prowadzić ewidencję czasu pracy nauczycieli i dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 stycznia 2020 r. zmienia się rozporządzenie MEN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, czy w związku z tym nauczyciele, których podwyżki nie obejmą muszą otrzymać angaż z nową podstawa prawną? Czy w angażu jest obowiązek pisania kwoty wynagrodzenia np. 2782 słownie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z pracownikiem - pomoc osoby niepełnosprawnej - dyrektor już dwa razy podpisywał umowę o pracę od września do końca czerwca każdego roku. Czy można z tym pracownikiem zawrzeć trzecią umowę bez konsekwencji zatrudnienia jej na stałe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ur. 1.1.1958r. złożyła w zakładzie pracy podanie o rozwiązanie stosunku pracy zawartego poprzez mianowanie w dniu 31.08.2018r.na mocy porozumienia stron w związku z zamiarem przejścia na emeryturę. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do świadectwa pracy dla tej osoby.
Bardzo proszę o wzór pism:
1. odprawie emerytalnej dla nauczyciela
2. oraz 6 – miesięcznej odprawie z tytułu zwolnienia nauczyciela
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe