Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielce posiadającej 39 letni staż pracy, zatrudnionej na podstawie mianowania oraz posiadającej uprawnienia emerytalne proponuję zmianę stanowiska (wychowawca świetlicy w niepełnym wymiarze godzin). Nauczycielka nie wyraża zgody. Czy w tym przypadku mogę rozwiązać z nią stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych - art.20 ust.1 KN na podstawie porozumienia stron, czy konieczne jest trzy miesięczne wypowiedzenie? Jaka odprawa jej przysługuje i czy rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na koniec lipca?
Sam fakt niewyrażenia zgody na zmianę stanowiska i obniżenie wymiaru zatrudnienia nie stanowi obiektywnej przyczyny wyboru nauczyciela do zwolnienia. Tylko jeśli zaistnieje brak godzin na dotychczasowym stanowisku nauczycielki z przyczyn organizacyjnych wymienionych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 oraz zastosowane obiektywne kryteria przemawiają za zwolnieniem tej nauczycielki, prawidłowe będzie rozwiązanie jej stosunku pracy, co może nastąpić za zgodą nauczycielki w trybie porozumienia stron w uzgodnionym z nią w terminie (np. 31 lipca) albo też na podstawie 3 – miesięcznego wypowiedzenia złożonego przez dyrektora, które upłynie w dniu 31 sierpnia (bez możliwości skrócenia do 31 lipca), zgodnie z art. 20 ust. 3 KN. Przy każdym z tych trybów nauczycielka będzie uprawniona do 6 – miesięcznej odprawy z art. 20 ust. 2 KN oraz ponadto do 3 – miesięcznej odprawy emerytalnej z art. 87 ust. 2 KN, jeśli ta ostatnia odprawa nie została jej w przeszłości wypłacona w związku z rozwiązaniem innego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi pełnienia funkcji wychowawcy klasy? Jeśli tak to w jakich okolicznościach/przyczynach może to zrobić?
- Od 16 września 2022r. zatrudniam Ukrainkę na stanowisku nauczyciela angielskiego. W trakcie trwania umowy nauczyciel uzyskał nostryfikację swojego dyplomu ukończenia studiów. W zaświadczeniu z dnia 14 listopada 2022 r. Dziekan wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego potwierdził posiadane uprawnienia lingwisty, które są równoważne z polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku anglisty z tytułem magistra. Czy w związku z tym czy powinnam jej wyrównać wynagrodzenie od dnia zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły zamierza zrezygnować z funkcji dyrektora szkoły z końcem grudnia 2015r. Od 1 stycznia zostaje nauczycielem dla którego zgodnie z jego kwalifikacjami nie ma godzin. Czy nowy dyrektor zwalnia go? Czy były dyrektor - nauczyciel dyplomowany otrzymuje odprawę?
- Czy nauczyciel- mgr z przygotowaniem pedagogicznym, który ukończył kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w szkole podstawowej?
- W związku z podjętą uchwałą Rady Miejskiej z dniem 31.08.2015r. nasza szkoła zostanie zlikwidowana. Już teraz pojawiają się w związku z tym pytania i tak: Wszyscy pracownicy A+O zatrudnieni mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w związku z powiadomieniem o likwidacji należy obniżyć proporcjonalnie wymiar urlopu (uznać zatrudnienie do 31.08.2015r.) czy też nie ma przeszkody udzielenia pełnego-26 dniowego urlopu - część z osób (kobiety) ma 55 lat życia i 35 lat pracy więc skorzysta z możliwości przejścia na świadczenie przedemerytalne, pozostali mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe