Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pewne pytanie ad. z art. 20 KN i 22ust.2. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy w razie: -całkowitej likwidacji szkoły -częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ww. następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Ww. warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy m.in. nauczycieli szkół, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego. Mam pytanie czy ograniczenie etatu ( art. 22.2 KN) odbywa się na tych samych warunkach. Czy dyrektor placówki centrum kształcenia ustawicznego musi wręczyć nauczycielowi ograniczenie do końca maja, aby obowiązywało od 1.09.2015 r. czy może to zrobić np. po odbytej rekrutacji po wakacjach. Dodam, iż rekrutacja w szkołach dla dorosłych trwa do 26.08.2015 r. i tak naprawdę dopiero po ilości semestrów można określić dokładną liczbę etatów w szkole?
Ograniczenie etatu w trybie art. 22 Karty Nauczyciela następuje również w maju, gdyż w przypadku niewyrażenia przez nauczyciela zgody na ograniczenie stosuje się przepisy art. 20 KN, mówiące o rozwiązaniu stosunku pracy.
W stosunku do nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego faktycznie nie istnieje obowiązek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego, ale w przypadku gdy rozwiązanie to lub zmiana wymiaru godzin miałoby nastapić od 1 września, wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w maju. Wynika to z okresu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące. Wszystko więc zależy od daty powstania zmian. Omawiany przepis (brak obowiązku rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego) dotyczy sytuacji, gdy istnieje konieczność rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku szkolnego. W odróżnieniu od placówek kształcenia ustawicznego, w przypadku np. szkół feryjnych nie ma takiej możliwości.
Karta Nauczyciela daje jeszcze możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Wówczas wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w lipcu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zatrudniony z dniem 1.08.2018 przy podpisaniu umowy przedłożył świadectwo pracy ze swojej pierwszej i jedynej pracy za okres 1.04.2009 - 31.03.2014. Prowadził działalność gospodarczą w okresie 19.04.2016 - 30.06.2017. Jaka data powinna być wpisana w dokumentach kadrowych jako data do obliczenia dodatku stażowego / data do nagrody jubileuszowej? Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracownika, który jest zatrudniony w placówce od 01.01.2017 r. na stanowisku pomoc administracyjna. Jest to osoba bardzo kompetentna, doskonale znająca i realizująca swoje obowiązki. W placówce ogłoszono konkurs na stanowisko urzędnicze i ta pracownica przystąpiła do tego konkursu. Konkurs wygrała i teraz powstaje pytanie czy koniecznie powinna przechodzić służbę przygotowawczą czy może dyrektor zwolnić pracownika z tej służby zgodnie z art 19 U 5 ustawy o pracownikach samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy j. angielskiego w gimnazjum - za zgodą kuratora oświaty może uczyć osoba posiadająca świadectwo dojrzałości i certyfikat - PROFICENCY IN ENGLISH? Nie jestem pewna czy właściwie interpretuję art. 7 ust. 1a ustawy o systemie oświaty. Proszę potraktować sprawę jako pilną - potrzebuję nauczyciela na zastępstwo na 24 godz. dydaktyczne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Do końca lutego otrzymywałem dodatek motywacyjny, który był przyznawany przez Burmistrza. Po tym okresie dodatku już nie otrzymałem. Nie było żadnego wytłumaczenia ani ostrzeżenia-prostu nie dał. Proszę o pomoc w tej sprawie. Nie wiem jakie kroki podjąć. W internecie czytam przeróżne informacje, a najczęściej są sprzeczne. Jedni piszą, że dodatek jest obligatoryjny i należy do składowej wynagrodzenia, a inni wręcz odwrotnie. Bardzo proszę o wyjaśnienie i podpowiedzenie co mogę w tej sprawie zrobić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o obliczenie wymiaru urlopu dla nauczyciela pracującego w przedszkolu na pół etatu - 12,5 godzin tygodniowo. Nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu- 2 razy po 4 godziny, 1 raz 4,5 godziny? Proszę podać, czy wymiar urlopu wynosi 18 dni, czy w tym przypadku 21 dni (dobowy czas pracy nie wynosi 8 godzin). Wiem, że w takich sytuacjach należy uwzględniać dobowy czas pracy nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe