Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka 16.07.2013 r. urodziła dziecko, wykorzystała macierzyński i rodzicielski do 19.05.2014 r. nie skorzystała z całego przysługującego jej urlopu rodzicielskiego ani nie wykorzystał tego urlopu jej mąż. Proszę o informację, czy ta Pani ma możliwość wykorzystania pozostałej części urlopu rodzicielskiego od stycznia 2018 r.? jeśli tak, to za ile tygodni? Proszę o wzór decyzji dyrektora na przydzielenie zaległego urlopu rodzicielskiego pracownicy, której dziecko nie skończyło 6 roku życia.
W czasie, kiedy nauczycielka przebywała na urlopie rodzicielskim, przepisy kodeksu pracy nie przewidywały przerw między poszczególnymi częściami tego urlopu. Trzeba było wykorzystać je, jedna po drugiej. Możliwość wykorzystania do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu, wprowadzona została od 2 stycznia 2016 r. i dotyczy tych urlopów, które zostały udzielone od dnia wejścia w życie zmian. Przepisy przejściowe ustawy z dnia 24.07.2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (art. 28 i 29), nie uprawniają do wykorzystania omawianej części urlopu rodzicielskiego przez osoby znajdujące się w takiej sytuacji, jak opisana w pytaniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który uzyskał wiek emerytalny może zostać zwolniony z art.20 KN?
- 19 lipca 2023 r. nauczyciel uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, według starych zasad. 31 sierpnia 2023 r. zakończył pracę w szkole. Czy należało dokonać oceny pracy tego nauczyciela za okres od mianowania (19 lipca do 31 sierpnia 2023 r.) w związku z ustaniem zatrudnienia? Nauczyciel w tym okresie przepracował tylko dwa dni (19 i 20 lipca), pozostałe dni przebywał na urlopie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor jednostki chcąc wprowadzić do użytku instrukcję kancelaryjną, powinien ją najpierw przesłać do właściwego oddziału Państwowego Archiwum i czekać do momentu uzyskania jej zatwierdzenia? Czy też wysyłając wzór takiej instrukcji do zatwierdzenia, należy ją równocześnie wdrożyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Dyrektor szkoły wystąpił do Organu Prowadzącego o rezygnację z funkcji dyrektora szkoły. Organ przyjął rezygnację: powód wybór na v-ce starostę. Nauczyciel jednak nie wystąpił z wnioskiem do dyrektora o udzielenie urlopu bezpłatnego. Czym to skutkuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Były pracownik, nauczyciel prosi o sprostowanie świadectwa pracy, ponieważ nie ma na nim imienia matki oraz miejsca urodzenia pracownika.
Okres zatrudnienia tego pracownika to październik 1982 r do sierpnia 1988r. Świadectwo zostało wystawione 23.08.2006r. z adnotacją, że w posiadanych dokumentach szkoły brak informacji o imieniu rodzica (matki) oraz miejsca urodzenia pracownika.
Pytanie czy szkoła powinna wystawić nowe świadectwo po dostarczeniu brakujących danych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe