Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka była na L4 ciążowym w okresie 30.10.2019–28.06.2020, a od 29.06.2020 r. do 27.06.2021 r. przebywała na urlopie macierzyńskim wraz z rodzicielskim. Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający, a jeśli tak – w jakim czasie powinien go wykorzystać? Według moich obliczeń: w 2019 r. wykorzystała 8 tyg., w 2020 r. nie wykorzystała 8 tyg., a w 2021 r. wykorzystała 9 tyg. i 2 dni; zatem: 8 tyg. – (1 tydz. i 2 dni) = 6 tyg. i 3 dni – tyle pozostało jeszcze do wykorzystania. Czy ww. obliczenia są poprawne?
Na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (56 dni). Od tego wymiaru odejmuje się urlop wypoczynkowy wykorzystany w naturze w danym roku kalendarzowym oraz uprawnienia urlopowe ustala się odrębnie dla każdego roku kalendarzowego (art. 65 KN).
Powyższe wyliczenia są częściowo niepoprawne. W 2019 r. nauczycielka wykorzystała urlop wypoczynkowy w naturze w czasie ferii, a więc nie przysługuje jej urlop uzupełniający. Za 2020 r. przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 56 dni. W 2021 r. nauczycielka wykorzystała urlop wypoczynkowy w wymiarze przekraczającym 56 dni, a więc nie nabyła prawa do urlopu uzupełniającego za bieżący rok.
Reasumując, urlop uzupełniający w wymiarze 56 dni za 2020 r. należy udzielić w trakcie trwania roku szkolnego poza okresem ferii, jednorazowo lub w częściach. O terminie lub terminach urlopu decyduje dyrektor po zapoznaniu się z wnioskami nauczycielki i uwzględniając organizację pracy szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak może sobie poradzić dyrektor szkoły w przypadku, gdy jeden z nauczycieli cały czas oskarża go o działalność na niekorzyść szkoły (w jego mniemaniu), na Radach Pedagogicznych kpi z niego na forum wszystkich nauczycieli, obraża, wygłasza obraźliwe komentarze wprost o dyrektorze, oczernia go, odmawia udziału w szkoleniowych radach pedagogicznych (bo jest ponad to i nie musi się szkolić), odmawia stosowania się do poleceń dyrektora jako bzdurnych i absurdalnych, co więcej próbuje manipulować rodzicami dla swoich celów? Wszelkie prośby, ustne upomnienia, pisemne również, spełzły na niczym. Jakie kroki należy podjąć? Czy powinien podjąć kroki dyscyplinarne z KP, czy też wszcząć procedurę dyscyplinarną? W jakim trybie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- czy nauczycielce, która od1 stycznia do końca marca była na L-4 następnie urodziła i przebywała do końca sierpnia na urlopie macierzyńskim a do 23 listopada na wypoczynkowym należy sie trzynasta pensja - tzw. trzynastka.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o podpowiedź: w związku z ciążą jednej z nauczycielek jej umowa o pracę (miała zakończyć się 31.08.2011r.)uległa przedłużeniu do dnia porodu. Od połowy lipca Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim. Rozumiem, że za rok szkolny 2010/2011 należy się Pani ekwiwalent za urlop niewykorzystany (8 tyg. - 2 tyg ferii i ok. 2 tyg. wakacji). Czy za rozpoczęty rok szkolny tj. 2011/2012, kiedy nauczycielka ta już 01.09.2011 była na zwolnieniu lekarskim i nie przerywała go, również należy się urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o postępowanie egzaminacyjne na stopień nauczyciela mianowanego. W sierpniu br. miał egzamin i uzyskał ocenę pozytywną. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek przekształcić mu stosunek pracy z zatrudnienia na czas nieokreślony na zatrudnienie przez mianowanie. Czy jest to obligatoryjne czy nie musi tego koniecznie robić? Jeśli stosunek musi być przekształcony to jak powinno wyglądać przykładowe pismo w tej sprawie i czy nauczyciel w związku z powyższym powinien dostarczyć jakieś dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka na stanowisku wicedyrektora od 1 września 2022 r. złożyła rezygnację ze stanowiska wicedyrektora z dniem 15 sierpnia 2023 r. oraz rezygnację z pracy w szkole od 1 września 2023 r. W jaki sposób wyliczyć urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe