Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni kl. 3 zatrudniona na czas nieokreślony 18/18 etatu, ponad 30 lat pracy, umowa poprzez mianowanie ma zaplanowane w arkuszu organizacyjnym na przyszły rok szkolny 18/26 etatu w świetlicy szkolnej. Z rozmowy z nauczycielką wiem, że nie wyrazi zgody na zmiany i będzie chciała skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego. Proszę o poradę jakie świadczenia należą się nauczycielce w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, jakie powinnam zachować procedury i proszę o wzór druku rozwiązania umowy.Poproszę o podstawę prawną.
Nauczycielce najpóźniej do dnia 31 maja 2019 r. należy doręczyć wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych (o ile z tego powodu jest zwalniana) z informacją, że może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny – art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Pismo może mieć następującą treść: „ Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN rozwiązuję Pani stosunek pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, które upłynie w dniu 31 sierpnia 2019 r. z powodu: częściowej likwidacji szkoły/zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole/zmian planu nauczania (należy wybrać rodzaj zmian organizacyjnych), które polegają na … oraz uniemożliwiają dalsze zatrudnianie Pani w pełnym wymiarze zajęć. Została Pani wybrana do zwolnienia na podstawie następujących kryteriów: … . Wypowiedzenie będzie bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Ponadto informuję, że przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania od wypowiedzenia do właściwego Sądu Pracy – Sądu Rejonowego w ... w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma.”. Nauczycielce w dniu rozwiązania stosunku pracy należy wypłacić odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego – art. 20 ust. 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel wyznaczony do zastępowania dyrektora przedszkola w trakcie jego nieobecności ponosi taką samą odpowiedzialność co dyrektor. Nadmieniam iż nauczyciel wykonuje to społecznie. Brak zastępcy dyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wysłałam pytanie, na które do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi: nauczycielce ( n-el kontraktowy), która przebywa na urlopie macierzyńskim do 6 września br. na nowy rok szkolny nie mogę zapewnić nawet 1/2 etatu. Jak mam prawidłowo postąpić. Proszę o pilną odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole obowiązuję jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Dyrektor zarządził, że za święto 1 maja, pracownicy mogą wybrać dowolny dzień w maju. Ok 7 maja 2021 r., z dniem porodu, rozwiąże się stosunek pracy z pracownicą. Czy "oddanie" dnia za święto będzie miało wpływ na jej stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1 września 2015 r. uczeń został przyjęty do szkoły jako dziecko zamieszkujące w rejonie (adres zameldowania był inny). W czerwcu 2016 r. nie otrzymał promocji do klasy drugiej. Od 1.09.2016 r. został ponownie przypisany do klasy pierwszej integracyjnej. 6.09.2016 r. mama dostarczyła Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do końca edukacji w gimnazjum z uwagi na Zespół Aspergera. Chłopiec nie zamieszkiwał już w rejonie lecz poza a nawet w innej gminie. Mama miała możliwość załatwienia dowozu syna ale tego nie zrobiła. Dowóz został załatwiony dopiero od września 2017 r. We wrześniu chłopiec był w szkole 4 dni. 03 października 2017 r. mama dostarczyła do szkoły Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania w domu. Odległość ze szkoły do miejsca zamieszkania chłopca wynosi od 13,6 km do 23,3 km w zależności od obranej trasy. Mama nie zgodziła się na przeniesienie chłopca do rejonu. Wobec tego dyrektor szkoły podpisał umowy na realizację NI z nauczycielami miejscowymi z rejonu zamieszkania. Teraz nauczyciele ci oczekują jeszcze zwrotu za delegacje. Czy jest takie prawo? Gorąco proszę o podpowiedź w rozwiązaniu mojego problemu.
- Nauczyciel kontraktowy 1 września 2021 r. rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego do 31 maja 2024 r. Czy po zmianach zmienia się coś w jego stażu? Czy będzie on trwał krócej? Jeśli tak, to do kiedy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe