Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest w okresie wypowiedzenia do 31.08.2012 r., a następnie miała być przeniesiona w stan nieczynny na okres 6 miesięcy. W okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę, okazała stosowne zaświadczenie. Umowę przedłużono do czasu rozwiązania. Czy stan nieczynny przenosi się po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Co by było ze stanem nieczynnym, gdyby nauczycielka poszła na zwolnienie lekarskie od 1.09.2012 r.?
W opisanej sytuacji pojawia się kilka nieprawidłowości.
Po pierwsze, skoro nauczycielka miała przejść w stan nieczynny, to oznacza to, że jest zatrudniona na czas nieokreślony (umowa na czas nieokreślony albo mianowanie). Takich umów nie przedłuża się do czasu porodu.
art. 177 § 3 kodeksu pracy: Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciegomiesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Z drugiej strony, jeżeli nauczycielka zatrudniona jest na czas określony, nie może skorzystać ze stanu nieczynnego, gdyż procedura jego udzielania wynika z procedury wypowiedzenia. Umów o pracę zawartych na czas określony, co do zasady, nie wypowiada się.
Po drugie, jeżeli nauczycielka złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, późniejsze zaświadczenie o ciąży nie stanowi przeszkód do jego udzielenia. Nauczycielki w ciąży nie można bowiem zwolnić z pracy, a skoro złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, to nie zostaje zwolniona, a wypowiedzenie staje się bezskuteczne (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela).
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 września 1999 r. I PKN 225/99
"Skoro przeniesienie w stan nieczynny na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela nie jest ani wypowiedzeniem umowy, ani jej rozwiązaniem, to - formalnie rzecz biorąc - nie można odnosić do niego art. 177 § 1 KP. Sześciomiesięczne pozostawanie w stanie nieczynnym powoduje wprawdzie wygaśnięcie stosunku pracy z mocy prawa (art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela), ale jest to jednak sytuacja odmienna od uregulowanej w powołanym wyżej przepisie Kodeksu pracy. Jak wyjaśnił już Sąd Najwyższy w dotychczasowym orzecznictwie, przeniesienie w stan nieczynny nie może być traktowane jako czynność analogiczna do wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas nie określony. Stanowi ono innego rodzaju czynność prawną, której celem nie jest rozwiązanie umowy o pracę, lecz stworzenie możliwości ,,przeczekania" trudnego okresu, wynikającego z braku zapotrzebowania na pracę danego nauczyciela."
Co do przesunięcia stanu nieczynnego na okres po urlopie macierzyńskim, czy też po zwolnieniu lekarskim - przepisy Karty Nauczyciela nie przewidują takiej możliwości. Stan nieczynny jest rozwiązaniem "ratującym" nauczyciela przed szybkim zwolnieniem. Zyskuje on 6 płatnych miesięcy, po których stosunek pracy wygasa. Stan nieczynny nie jest uprawnieniem takim jak urlop wypoczynkowy, żeby można było wykorzystać go po czasie. Gdyby tak było, proszę sobie wyobrazić jak długo mogliby nauczyciele odwlekać czas wygaśnięcia umowy (pół roku zwolnienie, pół roku stan nieczynny i rok szkolny minął).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracuje na 1/2 etatu jako pomoc nauczyciela, ale w międzyczasie uzyskałam pełne przygotowanie do pracy jako nauczyciel. Dyrektor zaproponował mi pracę na 1/2 etatu jako pomoc nauczyciela i 14/18 jako nauczyciel stażysta w celu odbycia stażu. Proszę o pomoc czy dodatek za staż pracy (obecnie 13 lat) powinien być naliczany do jednej i drugiej umowy (zaznaczam, że jest to jedna placówka).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakim wymiarze czasu pracy powinien być zatrudniony nauczyciel w "zerówce" z dzićmi {wyłącznie} pięcioletnimi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności (wykluczając autyzm), może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
- 1. Czy można zatrudnić pracownika na stanowisko intendenta bez ogłaszania konkursu zewnętrznego? Zgodnie ze wyjaśnieniami jakie już znalazłam w portalu: ,,Stanowisko intendenta jest zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, jest stanowiskiem z grupy pomocniczych i obsługi". Czy w związku z tym należy stosować zasady naboru na stanowisko urzędnicze?
2. Czy jest obowiązek powiadamiania organu prowadzącego i kuratorium o terminie rozmowy kwalifikacyjnej nauczyciela stażysty ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej należy od września 2018 r. zmienić umowy o zatrudnieniu nauczycielom (nauczyciele pracują na podstawie Kodeksu Pracy,wynagrodzenie najniższa krajowa)? Czy są zmiany w płacach, dotyczące szkół niepublicznych ujęte w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe