Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest zatrudniona w pierwszej szkole w wymiarze 18/18 – jest to podstawowe miejsce pracy, a w drugiej szkole w wymiarze 4/18 – i jest to jej dodatkowe miejsce pracy. Od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. w podstawowym miejscu pracy nauczycielka złożyła wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Nauczycielka w dodatkowym miejscu pracy złożyła wniosek o urlop wychowawczy (do którego ma uprawnienia). Czy powinna złożyć wniosek o urlop bezpłatny (żeby nie stracić uprawnień do urlopu dla poratowania zdrowia)?
Nauczycielka może skorzystać z urlopu wychowawczego. Na podstawie art. 73 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.), w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej, ponieważ w takim przypadku dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Urlop wychowawczy nie jest działalnością zarobkową, ponieważ nauczyciel nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę ani żadnego zasiłku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator w naszej szkole zatrudniony jest na 1/4 etatu czyli 2 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Staż jego pracy wynosi 12 lat. Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się panu konserwatorowi? Proszę napisać jak się oblicza ten urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica od 15.01.2016r. do 02.07.2016r. przebywała na zwolnieniu lekarskim ze względu na chorobę w ciąży. Od 03.07.2016r. do 01.07.2017r. przebywa na urlopie najpierw macierzyńskim, potem rodzicielskim. Przysługują jej 112 dni urlopu (56 dni bieżącego + 56 dni urlopu uzupełniającego). Czy pracownica może wrócić do pracy 01.09.2017r. ? Czy i na jakiej podstawie można wypłacić jej rekompensatę za niewykorzystanie urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w szkole od 01.09.2009 r. w dniu 24.02.2022 r. do pracownika kadr dostarczyła świadectwa pracy za lata pracy od maja 2000 r. do czerwca 2003 r. – z prośbą o wyrównanie jej wysługi. Zostało wystosowane pismo do jednostki finansowej, gdzie są wyliczane wynagrodzenia z prośbą o wyrównanie wysługi od 01.02.2019 r. Czy wpisano poprawnie datę, od której należy wyrównać wysługę? Czy należało wpisać datę wyrównania od 01.03.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałbym uszczegółowić pytanie dotyczące wynagrodzenia za trudne warunki pracy nauczyciela. Nauczyciel realizuje 22/18 godzin dydaktycznych. W tym 6 godzin w warunkach trudnych. Czy jest możliwa wypłata wynagrodzenia za warunki trudne w wysokości procentowej, stałej od wynagrodzenia uzależnionej od ilości realizowanych godzin? (Część realizuje w etacie, a część w nadgodzinach). Proszę o podanie przykładowego rozliczenia takich godzin.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe