Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka mianowana zrezygnowała z pracy w przedszkolu za wypowiedzeniem, jej stosunek pracy kończy się z dniem 31.08.2017. Ze względu na trudności kadrowe z dniem 1.09.2017 chcemy zatrudnić tą nauczycielkę na czas określony w zastępstwie za inną n-lkę w wymiarze 15/25. Czy przepisy prawa oświatowego pozwalają na takie rozwiązania?
Zgodnie z art. 224 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, w okresie do dnia 31 sierpnia 2023 r. dyrektor szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego informuje kuratora oświaty sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli. Przepis ten dotyczy również przedszkoli.
W pierwszej kolejności należy więc poinformować właściwego kuratora oświaty o wolnych godzinach (nawet, jeżeli jest to praca na czas określony, w zastępstwie za innego nauczyciela), a następnie przeprowadzić rekrutację, pamiętając że w okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przysługuje:
1) nauczycielom przeniesionym w stan nieczynny, nauczycielom, którzy otrzymali informację o przeniesieniu ich w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego, oraz nauczycielom, którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w trybie art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela;
2) nauczycielom, z którymi rozwiązano stosunek pracy w trybie art. 226 ust. 2, z dniem wypowiedzenia im stosunku pracy.
Jeżeli na ogłoszenie nie odpowie żaden nauczyciel, albo wśród kandydatów nie będzie nikogo, kto spełniałby powyższe warunki, będzie można zatrudnić byłą nauczycielkę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który nie wypracował tygodniowego pensum (25/25) należy wypłacić wynagrodzenie za doraźne zstępstwo. Chodzi o sytuację, kiedy dniem wolnym od pracy jest 1 listopada, który przypada w czwartek, a doraźne zastępstwo przypadło na poniedziałek, wtorek środę tego samego tygodnia.
- Jak wygląda procedura w sytuacji, kiedy dyrektor szkoły zdecyduje się zatrudnić pracownika bez stopnia awansu jako pracownika kontraktowego (ze względu na szczególne osiągnięcia). Czy pracownikowi sporządza się wówczas akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego i może on w związku z tym rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego (po upływie wymaganego czasu)?
- 1. Czy nauczycielowi, który jest w danym roku szkolnym ograniczony do wymiaru 16/18, można przydzielać doraźne zastępstwa? 2. Czy w czasie trwania roku szkolnego można zmienić ograniczenie etatu do pełnego gdy pojawi się możliwość (są godziny drugi nauczyciel zwolnił się)?
- Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego przez mianowanie, który od 1.09.2016 r. do 30.06.2017 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Nauczyciel przeprowadził się 100 km od miejsca pracy. Aktualnie pracuje w innej szkole w innej miejscowości – umowa na zastępstwo od 01.09.2016 r. do 30.06.2017r. Ale od lipca wraca już do naszej szkoły. 1. Czy nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe w naszej szkole skoro na urlopie bezpłatnym przebywa od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. a co z miesiącami lipiec i sierpień ?; 2.Czy po urlopie bezpłatnym nauczyciel powinien wykonać badania kontrolne w medycynie pracy? Czy jest taki obowiązek po urlopie bezpłatnym?
- Nauczyciel zatrudniony od 09.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniach 21.01-25.01.2019 r., 28.01-10.02.2019 r.,1.04.2019 r., 05.04-27.05.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od dnia 28.05.2019 r. był na urlopie macierzyńskim. Czy w/w osoba nabyła prawo do 13 pensji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe