Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego przez mianowanie, który od 1.09.2016 r. do 30.06.2017 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Nauczyciel przeprowadził się 100 km od miejsca pracy. Aktualnie pracuje w innej szkole w innej miejscowości – umowa na zastępstwo od 01.09.2016 r. do 30.06.2017r. Ale od lipca wraca już do naszej szkoły. 1. Czy nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe w naszej szkole skoro na urlopie bezpłatnym przebywa od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. a co z miesiącami lipiec i sierpień ?; 2.Czy po urlopie bezpłatnym nauczyciel powinien wykonać badania kontrolne w medycynie pracy? Czy jest taki obowiązek po urlopie bezpłatnym?
Świadczenie urlopowe będzie przysługiwało nauczycielowi w wysokości ustalonej proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w roku szkolnym 2016/2017, tj. za dwa miesiące (lipiec, sierpień). Okresu przebywania na urlopie bezpłatnym nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze - art. 174 § 2 kodeksu pracy.
Wyjątkiem jest sytuacja opisana w art. 1741 § 1 KP, czyli udzielenie urlopu bezpłatnego za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Po zakończonym urlopie bezpłatnym nie wykonuje się badań lekarskich kontrolnych. Badania takie wykonuje się po trwającej dłużej niż 30 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (art. 229 § 2 kodeksu pracy) i po urlopie dla poratowania zdrowia (art. 73 ust. 6 Karty Nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy szkołą publiczną prowadzoną przez osobę fizyczną. Czy powinniśmy wprowadzić regulamin pracy zdalnej? Jeśli tak, to czy powinno być to w dniu wejścia w życie ustawy czy jeśli będzie sytuacja która będzie tego wymagała np. jakiś stan nadzwyczajny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, mający:
-dyplom ukończenia studiów wyższych zawodowych (3-letnich) na kierunku ochrona środowiska,
-dyplom ukończenia studiów magisterskich uzupełniających (2-letnich) na kierunku biologii środowiska,
-zaświadczenie uzyskania kwalifikacji pedagogicznych do pracy nauczycielskiej, gdzie dydaktyką przedmiotowa były: biologia, chemia i przyroda (razem 120 h wykładów i ćwiczeń) może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela chemii w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony na stałe od 1.02.2017 r. dostarczył zaświadczenie o dzierżawie ziemi i jednocześnie opłaceniu przy tym składek KRUS. Czy to zaświadczenie dolicza się do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który nie ma ukończonych studiów wyższych z zakresu pedagogiki (ma magistra z zarządzania) a ukończył studia podyplomowe z zakresu: 1.Terapia pedagogiczna i rewalidacja 2.Wychowanie przedszkolne 3.Zarządzanie oświatą 4.Oligofrenopedagogikę - może prowadzić zajęcia w ramach WWR i rewalidację? Kwalifikacje pedagogiczne potwierdzone są kursem kwalifikacyjnym.
- Chciałam zadać pytanie odnośnie "13". Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania pracował w roku 2013 od 1 stycznia do 14 lutego. Od 15 lutego nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim do dnia 30 czerwca. Od 1 lipca porzucił pracę i został 26 lipca zwolniony dyscyplinarnie. Wyrokiem sądu pracy miał być przywrócony do pracy, ale trwa sprawa z uwagi na złożoną apelację do sądu wyższej instancji. Pytane brzmi - czy nauczycielowi należy się "13" i za jaki okres. Proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe