Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka na dzień 01.03.2015r przepracowała w szkole 34 lata 7 miesięcy i 11 dni. 15 marca dostarczyła do zakładu pracy dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rodziców, w którym pracowała od 08.08. 1976 -31.10.1979 r. tj. 3 lata, 2 miesiące i 23 dni.Czy i kiedy należy się jej nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy i czy w sierpniu 2016r. roku należeć się będzie nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy w związku z przejściem na emeryturę od 1.09. 2016r.?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Nauczyciel jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
Przepisy § 5 powyższego rozporządzenia przewidują sytuacje, gdy nauczyciel dokumentuje swoje prawo do nagrody i jest przez to uprawniony do wyższej nagrody lub gdy prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od dnia złożenia dokumentów. Nauczycielka nabyła więc już prawo do nagrody za 35 lat pracy.
Jeżeli nauczycielka 1.09.2016 r. odejdzie na emeryturę, będzie jej przysługiwała nagroda jubieluszowa za 40 lat pracy. Zgodnie bowiem z § 4 rozporządzenia, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, czy nauczyciel zatrudniony na podstawie ustawy Kodeks Pracy w szkole, której organem prowadzącym jest stowarzyszenie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
- Jestem dyrektorem publicznego gimnazjum. Funkcje pełnię trzeci rok. Przez ten czas miałem trzy zastępczynie. Umowa z obecną wygasa z końcem sierpnia 2015. Od 1 IX na stanowisko zastępcy chcę powołać swoją żonę, która jest od 19 lat pracownikiem tej szkoły. Czy są jakieś prawne przeszkody abym mógł to zrobić?
- 13 kwietnia 2014r. nauczyciel na swój wniosek w trybie art. 23 ust.1 pkt.1 Karty Nauczyciela rozwiązał stosunek pracy. W roku 2015 nauczyciel uzyskał wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 30 września 2015r. nauczyciel jest na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Od 14 kwietnia 2014r. do chwili obecnej nauczyciel nie pracował. Nauczyciel wnioskuje o trzymiesięczną odprawę emerytalną. Czy należy mu wypłacić odprawę emerytalną? Jaka jest podstawa prawna regulująca wypłatę takiej odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku na mocy porozumienia stron ulega rozwiązaniu stosunek pracy z wicedyrektorem szkoły, który nadzoruje warsztaty szkolne. Zgodnie z zakresem obowiązków odpowiedzialny jest przed dyrektorem Centrum, radą pedagogiczną, organem sprawującym nadzór pedagogiczny i organem prowadzącym placówkę za wyposażenie materialne placówki podczas pełnienia przez siebie funkcji zastępcy dyrektora oraz podczas bieżącego nadzoru nad placówką. W związku z powyższym proszę o odpowiedź w jaki sposób należy poprawnie rozliczyć odchodzącego wicedyrektora szkoły, czy można przeprowadzić inwentaryzację cząstkową majątku?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe