Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka naszej szkoły przebywała na urlopie macierzyńskim od października do kwietnia. 15 kwietnia wróciła do pracy, przerywając urlop, a od 01.09.2019 r. zamierza go kontynuować. Na urlop macierzyński w październiku pani odeszła z pełnego wymiaru, natomiast od 01.09.2019 r. w arkuszy organizacyjnym ma uwzględnione 8,97/18. Jaka będzie podstawa wymiaru urlopu od 1 września?
Pytanie jest zbyt ogólne, aby możliwe było ustalenie, z jakich urlopów oraz w jakim wymiarze dotychczas korzystała nauczycielka. Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi od 20 do 37 tygodni (art. 180 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.). Jeśli nauczycielka urodziła jedno dziecko, urlop macierzyński przysługiwał jej w wymiarze 20 tygodni i został już wyczerpany i następnie rozpoczęła wykorzystywanie części urlopu rodzicielskiego – art. 180 § 1 pkt 1 i art. 1821a § 1 KP. Urlop macierzyński i rodzicielski jest udzielany w tygodniach kalendarzowych bez względu na wymiar zatrudnienia – art. 1831 § 1 w zw. z art. 1821g KP. W związku z zatrudnieniem od 1 września 2019 r. na 8,97/18 nauczycielka będzie wykorzystywała urlop w ramach obowiązującego ją wymiaru etatu, co jednak nie wpływa na czas trwania urlopu, liczony w tygodniach. Należy wyliczyć w szczególności, ile tygodni urlopu rodzicielskiego nauczycielka dotychczas wykorzystała wraz z urlopem macierzyńskim od października do maja, aby można było ustalić ile tygodni urlopu rodzicielskiego ma jeszcze do wykorzystania z łącznej puli 32 tygodni (gdy urodziła jedno dziecko) lub 34 tygodni (gdy urodziła większą liczbę dzieci), o ile żadnej części tego urlopu nie wykorzystał drugi rodzic.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka religii otrzymała cofnięcie misji do nauczania religii, ale w szkole uczy jeszcze WDŻ – 4 godz., czy dyrektor w tej sytuacji może z tym nauczycielem rozwiązać umowę o pracę (nauczyciel zatrudniony z mianowania)? Co w sytuacji gdy ten nauczyciel ukończył również studia podyplomowe z historii (otrzymał dofinansowanie ze szkoły), czy dyrektor jeśli nie ma możliwości rozwiązania z tym nauczycielem umowy to ma obowiązek zabrać innym nauczycielom uczącym historię godziny ponadwymiarowe z tego przedmiotu i uzupełnić etat temu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy nauczyciela w wymiarze pełnym na okres od 1 do 14 września - rozwiązanie umowy za porozumieniem stron na wniosek pracownika. Od 8 do 11 września przebywał na zwolnieniu lekarskim (obecność usprawiedliwiona, ale nie płatna). 1) W jaki sposób wyliczyć nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakiej wysokości go wypłacić? 2) Czy w świadectwie pracy należy umieścić okres przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która nabyła prawo skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego w 2018 roku mając 55 lat może przed przejściem na to świadczenie skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia i po tym okresie dopiero przejść na świadczenie kompensacyjne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura udzielenia dyrektorowi urlopu wypoczynkowego? Kiedy dyrektor może zaplanować urlop tzn. czy tylko w ferie zimowe i letnie? Czy dyrektor składa wniosek do organu prowadzącego? Czy istnieje jakiś wzór planu urlopów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownika szkoły zatrudnionego na stanowisku pomocniczym (sekretarz szkoły) można przenieś do gminy na stanowisko urzędnicze?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe