Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka od 22.05.2012 r. do 01.01.2013 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. 02.01.2013 r. urodziła dziecko i otrzymała urlop macierzyński od 02.01.2013 r. do 21.05.2013 r. (20 tyg.). Na wniosek nauczycielki udzielono dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 22.05.2013 r. do 18.06.2013 r. (4 tyg.). Nauczycielka złożyła wniosek o uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2012 r. od 19.06.2013 r. do 28.06.2013 r. (10 dni) i od 01.09.2013 r. do 02.10.2013 r. (32 dni, należny urlop uzupeł. - 42 dni). W okresie wakacji będzie korzystać z bieżącego urlopu wypoczynkowego. Od 03.10.2013 r. do 01.01.2014 r. ww. zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego. Czy prawidłowo będzie udzielony urlop uzupełniający i rodzicielski? Proszę o odpowiedź.
Urlop rodzicielski powinien być udzielony bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim, który to może być na wniosek pracownicy, złożony do 18 czerwca, przedłużony o kolejne 2 tygodnie.
USTAWA z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw:
Art. 29.
1. Pracownik korzystający w dniu wejścia w życie ustawy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma prawo do części takiego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między wymiarem urlopu określonym w art. 1821 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą a wymiarem udzielonego mu urlopu.
2. Części urlopu udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w udzielonym wymiarze, na pisemny wniosek pracownika, składany nie później niż do dnia zakończenia udzielonego wcześniej urlopu.
3. Pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, urlopu rodzicielskiego, o którym mowa w art. 1821a ustawy zmienianej w art. 1, udziela się na pisemny wniosek, składany nie później niż do dnia zakończenia udzielonego wcześniej urlopu.
Kodeks pracy:
Art. 1821a. § 1. Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni - niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Uzupełniający urlop wypoczynkowy może być udzielony dopiero po wykorzystaniu przez nauczycielkę dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Z uwagi na to, że urlop rodzicielski trwać będzie w czasie wakacji, nauczycielce po jego zakończeniu przysługiwać będzie uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2012 rok w wymiarze 6 tygodni oraz za 2013 rok w wymiarze 8 tygodni. Urlop taki może być dzielony na części tak, aby nauczycielka mogła wykorzystać bieżący urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w obecnym stanie prawnym dyrektor szkoły może przyznać pracownikowi dodatek funkcyjny, jeśli takie rozwiązanie przewiduje Zakładowy Regulamin Wynagradzania Pracowników? Jaka może być jego maksymalna wysokość - czy prawo to reguluje - albowiem w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, ta kwestia nie jest uregulowana.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzienny wymiar czasu pracy wychowawcy internatu w młodzieżowym ośrodku wychowawczym wynosi 4,8 godz. Pracownik chce wykorzystać urlop w dniu, kiedy zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy ma np.:
- 2 godziny,
- 12 godzin.
Jak należy rozliczyć udzielony urlop? Czy można udzielić urlopu, jeśli czas pracy w danym dniu jest niższy/wyższy niż dzienny obowiązkowy wymiar czasu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik z 20 letnim stażem zatrudniony na czas nieokreślony na cały etat przedłożył orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od 03.06.2016 r. Po przepracowaniu roku tj. w czerwcu 2017 r. nabył prawo do urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni. W dniu 02.09.2017 r. umowa o pracę zostanie rozwiązana. Za ile dni dodatkowego urlopu należy wypłacić ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji i obsługi Zespołu Szkół może pracować każdego dnia tygodnia w innych godzinach (np. w poniedziałek 7:30-14:30, we wtorek 8:30-17:30 itd.)? W różne dni w różnym wymiarze. Czyli w innym wymiarze niż 8 godzin dziennie, ale nie przekraczając 40 godzin w tygodniu.
- Jakie kwalifikacje ma posiadać nauczyciel wspomagający dla dziecka z zespołem Aspergera w szkole podstawowej, jeśli rodzice przynieśli orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka z powodu zespołu Aspergera. Czy w przedszkolu obowiązują te same kwalifikacje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe