Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nie ma przepisu prawnego pozwalającego ani zakazującego nauczycielom nagrywania swoich zajęć lekcyjnych. Nie wolno jednak takich nagrań nigdzie i nikomu udostępniać bez...

PORADA PRAWNA

05 listopada 2015 Inne

Nauczycielka odbywa nauczanie indywidualne w domu ucznia (zapis z Orzeczenia), a de facto w domu dziadków ucznia, gdzie uczeń naprawdę mieszka. Adres dziadków nie jest adresem rejonowym. Uczeń ma zdiagnozowany ZA, zaburzenia zachowania (opozycyjno - buntownicze), zaburzenia funkcjonowania emocjonalno - społecznego, astmę oskrzelową. Chłopiec bardzo źle funkcjonuje. Otaczający świat i ludzi traktuje w kategoriach tylko zła. Nauczycielom trudno pracuje się w takiej atmosferze. Aktualnie pojawiają się oskarżenia wobec nauczycieli, że krzyczą, są niesprawiedliwi w ocenianiu chłopca, że nauczycielka uderzyła go. Nie jest to wg nauczycieli prawdą a mama twierdzi, że wierzy synowi. Nauczyciele postanowili nagrywać lekcje z chłopcem jako dowód na obronę własną. Czy mają do tego prawo?

Nie ma przepisu prawnego pozwalającego ani zakazującego nauczycielom nagrywania swoich zajęć lekcyjnych. Nie wolno jednak takich nagrań nigdzie i nikomu udostępniać bez zgody rodziców dziecka/dzieci. Poza tym na dokonywanie nagrań w czyimś prywatnym domu - moim zdaniem - należy mieć zgodę właściciela. Opisana sytuacja wskazuje na powstanie poważnego konfliktu między nauczycielami realizującymi nauczanie indywidualne - z uczniem niepełnosprawnym ze względu na Zespół Aspergera i stanem zdrowia uniemożliwiającym lub znacznie utrudniającym mu uczęszczanie do szkoły – a rodzicem tego ucznia. Uważam, że konieczne jest, aby dyrektor szkoły zorganizował spotkanie z rodzicami ucznia, w trakcie którego obie strony konfliktu będą miały możliwość spokojnego wypowiedzenia się w sprawie organizacji zajęć nauczania indywidualnego, wzajemnych oczekiwań i wątpliwości, co do ich prowadzenia oraz wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Warto także na to spotkanie zaprosić psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej, która wydała temu uczniowi w/w orzeczenia – między innymi w charakterze specjalisty do spraw pracy z dzieckiem z Zespołem Aspergera oraz negocjatora.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT