Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka otrzymała misję kanoniczną do pracy w charakterze nauczyciela katechety w Gimnazjum. Posiada wykształcenie licencjat kierunek pedagogika specjalna specjalność edukacja niepełnosprawnych intelektualnie (origofrenopedagogika) z terapią pedagogiczną, oraz studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika specjalność pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Aktualnie podejmie dokształcanie związane z nauczaniem katechezy w szkole. Mam pytanie czy do wyliczenia wynagrodzenia nauczycielkę zakwalifikować jako osobę posiadającą kwalifikacje, czyli wyższe magisterskie z przygotowanie pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Jest to szkoła wiejska. Czy należy się tej nauczycielce dodatek wiejski?
Z pytania wynika, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do nauczania religii. Zgodnie z Porozumieniem między Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 06.09.2000 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii, nauczyciel powinien legitymować się dyplomem ukończenia kolegium teologicznego. W przypadku takiego wykształcenia, kontynuowanie nauki nie daje jeszcze kwalifikacji - dopiero jej ukończenie. Jednocześnie Porozumienie zawiera zapis, że skierowanie do nauczania religii wydanego przez właściwego biskupa zaświadcza o posiadaniu kwalifikacji do nauczania religii, co w tym przypadku nie jest prawdą.
Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela. Na podstawie art. 10 ust. 9 można więc zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia jednego z wymogów - nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć, ale za zgodą organu nadzoru pedagogicznego. Dla celów płacowych nauczyciel taki traktowany jest jak stażysta. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest również od tego, czy posiada przygotowanie pedagogiczne uzyskane np. w trakcie studiów wyższych albo oddzielnym kursem czy studiami podyplomowymi. Dodatek wiejski przysługuje jedynie nauczycielom posiadającym kwalifikacje do prowadzenia zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy prawidłowo rozliczyć wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownik złożył wypowiedzenie w dniu 17 maja 2021 r. Czy należy liczyć 3 miesiące od 1 dnia następnego miesiąca czyli 01.06.2021 (zaznaczam, iż pracownik przepracował powyżej 6 miesięcy – czyli przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach można zatrudnić do wykonywania zadań administracyjnych w ramach projektu finansowanego ze środków UE (np. koordynator projektu) osobę, która w danej szkole już jest zatrudniona jako nauczyciel? Czy to może być odrębna umowa na stanowisku pracownika administracyjnego?
- W nawiązaniu do wcześniej już zadanego pytania chciałam dodać, że wymieniony przeze mnie nauczyciel (przebywajacy obecnie na dalszym zwolnieniu w naszej placówce - nauczyciel mianowany, zatrudniony na pełny etat) prowadzi działalność gospodarczą, której nie może zawiesić, gdyż zatrudnia kilka osób.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel będący na urlopie macieżyńskim może przerwać ten urlop np. na 14 dni, wrócić do pracy a nastepnie kontynuować urlop macieżynski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi dozorca z dniem 26.11.2021 r. chce przejść na emeryturę. Pracownik ma 43 lata i 3 miesiące stażu pracy. W naszej placówce pracuje od 1.10.1994 r.
1. Jakie świadczenia przysługują dozorcy w związku z rozwiązaniem umowy w celu przejścia na emeryturę?
2. Czy w przypadku przejścia na emeryturę, a później ponownego zatrudnienia dozorcy np. od 1.12. 2021 r., w przypadku dopracowania jeszcze 2 lat pracownikowi będzie należała się nagroda jubileuszowa za 45-lecie pracy? Czy jest jakaś podstawa prawna, która mówi o takim przypadku?
3. Czy w razie ponownego zatrudnienia od 1.12.2021 r. można naliczać pracownikowi 20% dodatku stażowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe