Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka powinna zakończyć staż na stopień nauczyciela mianowanego w dniu 31.05.2019 r. Ze względu na zwolnienie lekarskie i skrócony urlop macierzyński (strata ciąży) został on przedłożony o 95 dni tj. do 3 września 2019 r. W międzyczasie nauczycielka ponownie zaszła w ciążę i od 22 lipca 2019 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu (22 października 2019) a następnie wykorzystała urlop macierzyński, rodzicielski oraz wypoczynkowy uzupełniający i do pracy wróciła 15.01.2021 r. Co z Jej awansem, czy powinien być kontynuowany i przedłużony o czas jej nieobecności spowodowanej zwolnieniem lekarskim w terminie 22.07.2019 r. – 03.09.2019 r.? Czy też nauczycielka powinna ponownie rozpocząć staż w pełnym wymiarze?
Zgodnie z art. 9d ust. 5 i 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu choroby oraz urlopów związanych z rodzicielstwem jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Jednocześnie bieżący i uzupełniający urlop wypoczynkowy nie jest wymieniony jako nieobecność wydłużająca staż, a więc urlop wypoczynkowy jest traktowany jako odbywanie stażu. Dodatkowo powołane regulacje dotyczą okresów „nieprzerwanej” nieobecności. Niestety nie podano chronologicznie okresów trwania poszczególnych nieobecności w pracy, co utrudnia przeanalizowanie sytuacji nauczycielki. Wiadomo, że pierwsza nieobecność z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego trwała według treści pytania 95 dni. Druga nieobecność trwała od 22 lipca 2019 r. i zakończyła się w ostatnim dniu urlopu rodzicielskiego – nie określono daty w treści pytania, natomiast z daty zakończenia urlopu uzupełniającego wynika, że nieobecność razem nie trwała dłużej niż 1,5 roku. Nie sumuje się okresów nieobecności, pomiędzy którymi nastąpiła przerwa. W związku z tym nauczycielka nie musi ponownie odbywać stażu, jeżeli po pierwszym urlopie macierzyńskim, a przed zwolnieniem lekarskim zaczętym 22 lipca 2019 r. była w pracy lub na urlopie wypoczynkowym w czasie ferii. W takim przypadku na poczet stażu należy uwzględnić okres pracy pomiędzy nieobecnościami, urlop bieżący i urlop uzupełniający. Staż musiałby zostać rozpoczęty od początku gdyby po pierwszym zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim (95 dni) nauczycielka od razu poszła na zwolnieni lekarskie i następnie na roczny urlop związany z uprawnieniami rodzicielskimi, ponieważ doszłoby do przekroczenia dopuszczalnej 1,5 rocznej nieprzerwanej nieobecności.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel stażysta po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej i otrzymaniu zaświadczenia o akceptacji komisji, powinien otrzymać informację o prawie do wglądu do całości dokumentacji zgodnie z art 10 Kodeksu postępowania administracyjnego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuję za szybką odpowiedź,
ale źle sformułowałam pytanie, chodziło mi o zatrudnienie do końca zajęć szkolnych tj. 24 czerwca.
Czy nauczyciel stażysta zatrudniony na czas zastępstwa od 1 IX do końca rocznych zajęć dydaktycznych może uzyskać awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, jeżeli przed upływem rozwiązania stosunku pracy uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego, a komisja kwalifikacyjna wyda zaświadczenie o akceptacji w ostatnim dniu zatrudnienia?
Państwa odpowiedź: Tak, nauczyciel może uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego, jeśli zostaną spełnione warunki opisane w pytaniu. Warunkiem bowiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz - w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 9b.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu 2020 r. zatrudniłam w szkole podstawowej na zastępstwo nauczyciela z tytułem naukowym doktora. Nauczycielka nie posiadała żadnego stopnia awansu zawodowego więc została zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Z przedstawionych dokumentów wynika, że Pani nie posiada statusu nauczyciela akademickiego oraz nie wykazała 5-letniego okresu pracy w szkole wyższej. Jednak zwróciła się do Wydziału Edukacji z wnioskiem o nadanie stopnia awansu nauczyciela mianowanego. Po analizie dokumentów urząd odmówił nadania w/w stopnia. Czy wobec art. 9a ust.3 ustawy Karta Nauczyciela (a właściwie drugiej części ustępu tj. " lub osoby posiadające co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego") mogę nadać nauczycielce stopień nauczyciela kontraktowego? Czy 5-letni okres pracy dotyczy jakiejkolwiek pracy na jakimkolwiek stanowisku, czy to dotyczy pracy na uczelni wyższej jako nauczyciel akademicki? Czy akt nadania należy wydać wstecz od 1 września 2020 r. czy od tego roku. Decyzję Wydziału Edukacji o odmowie nadania aktu nauczyciela mianowanego nauczycielka dostarczyła mailowo 23 grudnia 2020 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- pytanie dotyczy oceny pracy nauczyciela w drugim roku stażu.W szkole zatrudniona jest Ukrainka od 01.09.22r. Ma pełne wykształcenia i z datą zatrudnienia stała się nauczycielem początkowym i rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego. W drugim roku stażu ma otrzymać ocenę pracy nauczyciela. W tej ocenie należy wpisać staż pracy pedagogicznej ( w latach) i tu zaczyna się problem. Czy wpisać czas zatrudnienia w Polsce tj od 01.09.2022, czy uwzględniamy pracę na Ukrainie ( nie mamy potwierdzających dokumentów), dziękuję za pomoc
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który uzyskał stopień awansu nauczyciela kontraktowego w sierpniu 2012, pracował do czerwca 2013, a następnie przebywał na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim może rozpocząć od września 2014 staż na stopień nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe