Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 września 2020 r. Na początku kwietnia ma przewidywany termin porodu. Jest też w trakcie robienia awansu zawodowego. Jaki okres może przebywać na zwolnieniu i macierzyńskim ,żeby nie musiała zaczynać od nowa awansu zawodowego? Jest zatrudniona na pełnym etacie z Kodeksu Pracy. Jeżeli wróciła by na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego rocznego to do kiedy miała by urlop i do kiedy pracowała by na 1/2 etatu oraz kiedy może wykorzystać urlop wypoczynkowy?
Art. 9c ust 5 i 5a wskazuje jakie mogą być przerwy wydłużające okres stażu. I tak:
• W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu
pozostawania w stanie nieczynnym,
czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub
urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem,
trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze,
Jeżeli nieobecność nauczyciela w pracy spowodowana była urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopem macierzyńskim, dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem rodzicielskim lub urlopem ojcowskim, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
Łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa powyżej nie może być dłuższy niż rok i 6 miesięcy. Jeżeli nieobecność jest dłuższa, wówczas nauczyciel zobowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Co do urlopu rodzicielskiego, to przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu. Jego długość przy urodzeniu jednego dziecka wynosi 32 tygodnie. Może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców, przy czym łączny czas trwania zwolnienia nie może przekroczyć tych 32 tygodni.
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo maksymalnie w czterech częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Żadna z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Tylko pierwsza część urlopu rodzicielskiego może być krótsza, ale tylko do 6 tygodni i musi przypadać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może wykonywać pracę u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlop rodzicielski udzielany jest stosownie do wniosku osoby uprawnionej. Jeżeli nauczycielka złoży wniosek o roczny urlop to tak powinien on być udzielony. Urlop wypoczynkowy wykorzysta po powrocie z urlopów związanych z macierzyństwem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela, który domaga się wypłacenia za godziny ponadwymiarowe za r. szk. 2013/2014. Średnia jego godzin - 18,37, a etat łączony - 19 godz. Z organem prowadzącym ustaliłam, że nie będę mu wręczała ograniczenia, bo na pewno uzupełni to godzinami zastępczymi. Jest to nauczyciel, który bardzo często przebywa na długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Od IX do IV pracował 21 godzin tygodniowo. Po odejściu klas maturalnych pozostało mu tylko 11 godz. Na zwolnieniu lekarskim przebywał cały maj i czerwiec (miał płacone za cały etat) oraz 2 tygodnie w XI, 2 tygodnie w styczniu, 1 tydzień w lutym, 3 tygodnie w marcu. Z moich obliczeń wynika, że do etatu zabrakło mu jeszcze 6 godzin, za które i tak miał zapłacone. Jak mam postąpić (i tak napisał już skargę na mnie do Kuratorium)?
- Nauczyciel planuje od września urlop zdrowotny. Czy dyrektor szkoły i organ prowadzący muszą wyrazić na to zgodę? Jakie przepisy regulują tę kwestię? Bardzo proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony jako n-l wspomagający obecnie i w przyszłym roku szkolnym mający kwalifikacje do nauczania języka angielskiego, zwrócił się z pismem o uzasadnienie, dlaczego nie zostały przydzielone mu godziny języka angielskiego. Nadmieniam, iż w szkole w tym roku szk. uczą nauczyciele jęz. angielskiego, jeden który uzupełnia etat w naszej szkole 7/18 i na przyszły rok zaplanowany jest w arkuszu na cały etat, gdyż w związku z reformą oświaty nie będzie miał zatrudnienia w drugiej szkole. Drugi n-l zatrudniony jest w innej placówce, gdzie ma zaplanowany cały etat zaś w naszej szkole ma pół etatu na czas nieokreślony i w związku z brakiem zgody dyrektora szkoły na drugie zatrudnienie nie będzie uczył w naszej szkole. Pytania moje brzmią następująco: 1. Jak uzasadnić odpowiedź na pytanie nauczyciela wspomagającego, który ma pretensje, że nie zostały mu przydzielone godz. jęz. angielskiego? 2. Kiedy i jak powinno brzmieć wypowiedzenie drugiemu nauczycielowi jęz. ang, który nie dostał zgody dyrektora szkoły na drugie zatrudnienie u nas w szkole (poparte odpowiednimi przepisami)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może w sposób dowolny ustalać termin urlopu wychowawczego? Czy dyrektor szkoły ma wpływ na termin zakończenia tego urlopu? Czy nauczyciel może skrócić urlop wychowawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik niepedagogiczny (pomoc w OP, opiekun z autobusu szkolnego,personel sprzątający) może mieć w swoim zakresie obowiązków ustalonym przez pracodawcę, przeprowadzanie dzieci podczas przerwy na zajęcia, które odbywają się w drugim budynku szkolnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe