Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 16.11.2019. Od 21.06.2020 jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 19.06.2021. Czy od 20.06.2021 będzie do zakończenia zajęć na urlopie uzupełniającym a następnie wykorzysta bieżący urlop do 31.08.2021 a później pozostały urlop wypoczynkowy uzupełniający od 01.09.2021?
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub urlopu macierzyńskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Nauczyciel, o którym mowa nabywa więc prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni za 2020 r.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego od 20 czerwca 2021 r, do końca zajęć dydaktycznych nauczyciel powinien korzystać z urlopu uzupełniającego za 2020 r., a następnie do końca sierpnia z urlopu wypoczynkowego za 2021 r., gdyż zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Po zakończeniu wakacji letnich właściwe będzie udzielenie nauczycielowi dalszego urlopu uzupełniającego za 2020 r., aczkolwiek nie m takiego „przymusu” gdyż prawo do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. W naszym przypadku końcową datą będzie dzień 31 sierpnia 2023 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela na stanowisku pedagoga specjalnego w szkole podstawowej. Pani ukończyła studia 5 letnie edukacji wczesnoszkolnej (nauczanie początkowe) w 1995 r. Posiada również studia podyplomowe z zakresu edukacji włączającej i integracyjnej. Czy w rozumieniu przepisem mówiącym, że „stanowisko pedagoga specjalnego może zajmować osoba, która ukończyła pięć lat studiów na kierunku pedagogika oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub studia podyplomowe z edukacji włączającej, oczywiście, musi także legitymować się przygotowaniem pedagogicznym” spełnia warunki do zatrudnienia na tym stanowisku po 2026 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeciwko nauczycielowi toczyło się postępowanie dyscyplinarne w czasie którego otrzymywał wynagrodzenie tj. płacę zasadniczą. Po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego umorzonego Nauczyciel wrócił do pracy i zwraca się z prośbą o wypłatę dodatków: wiejskiego i stażowego (nauczyciela nie uniewinniono, ani nie oczyszczono z zarzutów). W okresie zawieszenia przez rok przebywał na urlopie zdrowotnym. Czy należy nauczycielowi wypłacić dodatki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony od 01.01.2018 do 30.06.2018 przebywał na urlopie bezpłatnym. 0d 01.07.2018 do 31.12.2018 pracuje w pełnym etacie. Od 19.10. do 24.10.2018 będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy będzie mu się należała „13” za 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole publicznej i w tej samej gminie przepracowałam 29 lat i 4 miesiące. Po rozwiązaniu szkoły rozpoczęłam pracę w niepublicznej szkole w innej gminie. Po 4 miesiącach pracy przeszłam na emeryturę. Czy powinnam korzystać z funduszu socjalnego ze szkoły publicznej na terenie gminy, z której odeszłam? Nadmieniam, iż w szkole niepublicznej nie tworzy się funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole niepublicznej na czas zastępstwa (do 30.06.15) na podstawie umowy zlecenia może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego? Uprzejmie proszę o podanie w odpowiedzi podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe