Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 01.09.2014 do 31.08.2015 pracowała w pełnym wymiarze godzin w innej szkole od 01.09.2015 do 30.09.2015 pracowała poniżej pół etatu, natomiast od 01.10.2015 do 31.08.2016 pracowała w wymiarze 15/18 godzin tygodniowo, od 01.09.2016 pracuje u nas i złożyła wniosek o kontynuację stażu na nauczyciela mianowanego/u nas ma 11/18 godzin tygodniowo. Czy w/w nauczycielka może kontynuować staż pomimo tego, że w m-cu wrześniu miała poniżej półetatu? Bardzo proszę o odpowiedź, nadmieniam, że w/w nauczycielka zwróciła się z prośbą o przedłużenie stażu do 30.06.17 r. Inna nauczycielka posiada następujące wykształcenie; 1.świadectwo dojrzałości; 2.dyplom mistrza fryzjerstwa; 3.zaświadczenie ukończenia kursu pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu; 4.rozpoczęła studia-pedagogikę. U nas jest zatrudniona jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Moje pytanie czy w/w nauczycielka może złożyć podanie o awans?
Pierwsza nauczycielka mogła kontynuować staż od dnia 1 października 2015 r., ponieważ przed upływem 3 miesięcy od zakończenia pracy u poprzedniego pracodawcy w pełnym wymiarze zajęć, od dnia 1 października 2015 r. pracowała powyżej połowy etatu. Musiała jednak spełnić drugi warunek, mianowicie otrzymać pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres pracy od dnia 1 września 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2015 r. (art. 9g ust. 2 w zw. z art. 3 pkt 3 KN). Analogicznie, jeżeli nauczycielka uzyskała bądź dopiero uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu od dnia 1 października 2015 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r., jest uprawniona do kontynuowania stażu w najnowszym miejscu pracy, który zakończy się z upływem 10 miesięcy, czyli 30 czerwca 2016 r. U poprzednich pracodawców staż wyniósł 23 z 33 obowiązkowych miesięcy (art. 9c ust. 1 pkt 2 KN).
Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, podczas którego nauczyciel zatrudniony co najmniej na pół etatu realizuje plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora oraz w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie (art. 9b ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 3 KN, art. 9c ust. 3 KN). Nauczycielka spełnia pierwszy warunek posiadania kwalifikacji wymaganych od nauczyciela zajmującego stanowisko nauczyciela praktycznej nauki zawodu, jeśli uczy fryzjerstwa. Zgodnie z § 5 pkt 4 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm.) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, w tym w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, posiada m.in. osoba, która posiada tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne. W pytaniu nie podano natomiast wymiaru zatrudnienia nauczycielki, ani czy wywiązała się z obowiązku przedłożenia projektu planu awansu zawodowego – w przypadku nauczyciela stażysty do dnia 20 września, a w przypadku nauczyciela co najmniej kontraktowego – jako załącznik do wniosku o rozpoczęcie stażu składanego w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września (art. 9d ust. 1 KN, § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz. U. z 2013 r., poz. 393) stąd nie można odpowiedzieć, czy nauczycielka może w bieżącym roku szkolnym ubiegać się o awans.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o konkretne przykłady dla nauczyciela dyplomowanego Kryteria oceny pracy określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia
Pytanie dotyczy czasu, kiedy rozporządzenie obowiązywało
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej nie uzyska zgody dyrektora macierzystej placówki i podejmie pracę w szkole prowadzonej przez inną jednostkę niż jst (umowa zlecenie, umowa o pracę) to podlega procedurom dyscyplinarnym przewidzianym w Prawie Oświatowym?
- Czy zatrudniając nauczyciela wychowania przedszkolnego w oddziałach przedszkolnych szkoły podstawowej w trakcie roku szkolnego, spisuje się umowę do końca sierpnia czy do końca czerwca z bezpłatnym urlopem w wakacje? Oddziały przedszkolne przyjmują dzieci w wakacje. Nie jest to zatrudnienie na zastępstwo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczyna awans zawodowy, pragnie również poszerzyć swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe z zakresu biologii. Czy po ukończonych studiach podyplomowych będzie mógł uczyć tego przedmiotu w szkole podstawowej, jeśli ukończył studia magisterskie z zakresu pedagogiki opiekuńczej i studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej?
- Nauczyciel jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela przedszkola w pełnym wymiarze czasu pracy - 25 godz. tygodniowo (ma do tego kwalifikacje). Dodatkowo ma kwalifikacje do logopedii, czy przyznając temu nauczycielowi godziny z logopedii (5 godz. ) należy mu zapłacić jak za godziny ponadwymiarowe ( z etatu 25 godz.) czy należy go zatrudnić dodatkowo na etat logopedy i zapłacić mu 5/20 jak wynikałoby z etatu (logopeda ma wymiar 20 godz./tyg.), a może jest jakieś inne rozwiązanie - proszę o podstawę prawną?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe