Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka urodzona w listopadzie 1963 r. osiągnie 39 lat pracy 13 września 2023 r. Kiedy może przejść na emeryturę tak, aby uzyskać jeszcze nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy? Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić już 14 września 2023 r.? Czy jest możliwość, aby nauczycielka nie musiała wracać 1 września 2023 r. do pracy? Mamy podobną sytuację z inną nauczycielką, urodzoną w maju 1963 r. 11 września 2024 r. osiągnie 39 lat pracy. Czy i w jej przypadku jest możliwe wypłacenie nagrody jubileuszowej następnego dnia tj. 12 września 2024 r. i czy zachodzi konieczność, by 1 września 2024 r. wracała do pracy po wakacjach?
Nauczyciel uprawniony jest do nagrody jubileuszowej za odpowiednio za 20, 25, 30, 35, 40 lat pracy na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984). Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody jubileuszowej. Nagroda jubileuszowa powinna zostać wypłacona niezwłocznie nauczycielowi po upływie okresu pracy uprawniającego do nagrody. Dotyczy to sytuacji, gdy nauczyciel uzyska prawo do nagrody w czasie trwania stosunku pracy.
Jednocześnie należy podkreślić, iż przepisy określają również sytuację, kiedy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty nagrody nauczycielowi przed upływem okresu nabycia prawa do niej. Następuje to w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jeśli nauczycielowi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy.
Skoro prawo do nagrody za 40 lat prawy nauczycielka nabyłaby 13 września 2024 r. to umowę może rozwiązać dopiero najwcześniej 14 września 2023 r. Tak, aby do nabycia kolejnej nagrody zostało mniej niż 12 miesięcy. Nie ma więc możliwości, aby nauczycielka, która chce otrzymać nagrodę jubileuszową za 40 lat nie wracała do pracy 1 września, bo do 14 września pracować musi (urlop bezpłatny nie rozwiąże tu problemu). Jeśli dopracuje do 14 września – w dniu rozwiązania stosunku pracy można jej wypłacić nagrodę jubileuszową.
Dotyczy to także drugiej nauczycielki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakich wypadkach można przeszeregować pracownika niepedagogicznego że specjalisty w starszego specjalistę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie mam III klasę integracyjną, jaki w związku ze zmianami będzie status klasy IV oraz nauczyciela wspomagającego?
- Z związku ze zbliżającym się terminem przekazania informacji nauczycielowi o przeniesienie do szkoły podstawowej w
którą zostanie przekształcone gimnazjum (do dnia 15 maja). Czy taką informację należy również przekazać nauczycielowi z którym do końca maja planujemy rozwiązać stosunek pracy z powodu zmian organizacyjnych szkoły (zgodnie z art. 20 KN)? (nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2017 r jestem nowym dyrektorem przekształcanego gimnazjum w szkołę podstawową. Była pani dyrektor zatrudniła na 2 miesiące przed konkursem na dyrektora nową panią do sekretariatu. Umowa jest na 2 lata i dotyczy jeszcze gimnazjum. Sekretarka nie otrzymała informacji, że od 1 września jest pracownikiem szkoły podstawowej. Czy to ma znaczenie? Wg mnie ma niskie kompetencje do zajmowania stanowiska sekretarki i chcę jej wręczyć wypowiedzenie.
- Zwracam się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących ustalenia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, w szczególności wyliczenia okresu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwających dłużej niż 6 miesięcy oraz o przedłużenie wymaganego okresu pracy o tą niezdolność. Nasze pytanie brzmi: czy wliczamy cały okres niezdolności do pracy trwający dłużej niż 6 m-cy , czy tylko ten powyżej 6 m-cy? Na konkretnym przykładzie w naszej szkole nauczyciel mianowany, umowa o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Okres zatrudnienia od 01.09.2008r do nadal, okresy niezdolności do pracy: - zw. lekarskie, urlop macierzyński, u.rodzicielski w wymiarze 220 dni (czy brać pod uwagę całość 220 dni czy powyżej 180 dni t,j.40 dni ?) , - u.wychowawczy 2 lata czyli 24 m-ce (brać pod uwagę 24m-ce czy 18m-cy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe