Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w mojej szkole rozpoczęła pracę od września. Z tym dniem chciała rozpocząć kontynuację stażu z poprzedniej szkoły, ale nie miała oceny pracy. Dostarczyła ją 18 września i wtedy złożyła wniosek o kontynuację stażu, ponieważ zmieściła się w 3 miesiącach od daty zamiany miejsca zatrudnienia to staż jej rozpoczęłam z dniem 19 września rozpoczęła staż trwający do 19 czerwca. obecnie złożyła pismo. że niesłusznie został wydłużony staż ponieważ powinna go rozpocząć 1 września i zakończyć 31 maja. Czy nauczyciel ma rację?
Przepisy nie rozstrzygają tego zagadnienia, ponieważ art. 9f ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 jedynie ogólnie stanowi, że nauczycielom, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż w okresie 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Nauczyciel zmieniający pracę w okresie od 1 września 2018 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. powinien otrzymać co najmniej dobrą ocenę pracy, aby została uwzględniona w nowym miejscu pracy i umożliwiła kontynuacje stażu (art. 12 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2019 r., poz. 1287). W nowym miejscu pracy od 1 września nie było podstaw do stwierdzenia, czy nauczyciel mógł kontynuować staż, skoro nie przedłożył wymaganej oceny; nie było również podstawy do wyznaczenia opiekuna stażu na podstawie art. 9c ust. 4 KN. W związku z tym należałoby uznać, że staż jest kontynuowany od przedłożenia oceny, skoro od dnia 1 września nauczyciel go faktycznie nie realizował pod opieką opiekuna stażu. Natomiast najlepiej o rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócić się także do kuratora oświaty jako organu nadzoru nad postępowaniem awansowym (art. 9h KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
1. Nauczycielka (pracując na czas nieokreślony rozpoczęła pracę w 2018 r.) uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w lipcu 2020 r. Teraz powinna rozpocząć staż na stopień mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Kiedy powinna złożyć wniosek o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela mianowanego (z dniem 1 września czy jeszcze w sierpniu)?
2. Nauczycielka rozpoczęła pracę w 2019 r. na 1/2 etatu jako nauczyciel (bo od 2016 pracowała jako woźna), następnie 2020 r. przeszła już na cały etat i w tym czasie rozpoczęła staż na nauczyciela kontraktowego, zakończyła go w lipcu 2021 r. Według dotychczasowych przepisów o awansie zawodowym powinna dopiero za rok rozpocząć staż na mianowanego. Czy teraz, w świetle nowych przepisów, może ona rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie on trwał? Inna nauczycielka odbyła staż na nauczyciela kontraktowego i uzyskała awans w lipcu 2022 r. Kiedy może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Czy jeśli odbywają one staż na dotychczasowych zasadach, to muszą pisać plan rozwoju, mieć opiekuna stażu, pisać sprawozdanie i przejść ocenę dorobku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2019 r. Od 18 czerwca 2020 r. do 4 listopada 2020 r. przebywała na urlopie macierzyńskim (140 dni) i od 5 listopada 2020 r. do 28 kwietnia 2021 r. na urlopie rodzicielskim (42 dni). Proszę o wskazanie kiedy powinna zakończyć staż (nauczycielka nie miała innych nieobecności powyżej 30 dni i pracuje w pełnym wymiarze zgodnie z kwalifikacjami). Proszę o wzór zaświadczenia.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Po nie uzyskaniu akceptacji komisji kwalifikacyjnej na stopień n-la dyplomowanego jakie dokumenty musi przedłożyć n-l, któremu wyznaczono dodatkowy 9 m-cy staż. Jakie dokumenty po zakończeniu dodatkowego stażu przedkłada komisji - sprawozdanie za okres całego stażu czy tylko dodatkowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie w sprawie awansu zawodowego nauczyciela t.j. art. 9a ust. 5 Karta Nauczyciela. Z dniem 01.09.2019 r.w szkole podstawowej zatrudniamy nauczyciela muzyki posiadającego stopień naukowy doktora, wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, stopień nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel był zatrudniony 5 lat na umowę zlecenie jako asystent na uczelni. Proszę o interpretację czy możemy uwzględnić 5 letni staż pracy na uczelni w ramach umowy zlecenia? W tej sytuacji jakiego dokumentu potwierdzającego staż pracy musimy żądać? Czy w podanym przypadku można nadać nauczycielowi stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego zgodnie z art. 9a ust. 5 Karty Nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stanowisko nauczyciela kontraktowego powinien przygotowywać się do zajęć na piśmie tzw. konspekty zajęć ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe