Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona jest w placówce feryjnej na czas określony od 1.09.2015 do 31.08.2018. W okresie od 1.10.2016 do dnia porodu tj. do 13. 05.2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 14.05.2017 - 14.05.2018 na urlopie rodzicielskim. Nie wykorzystała urlopu w 2017 roku, więc przysługuje jej urlop uzupełniający 8 tygodni. Czy w związku z wygaśnięciem stosunku pracy z dniem 31.08.2018 przysługuje jej urlop również w wymiarze 8 tygodni za 2018 r, czy proporcjonalny?
W opisanym przypadku nauczycielka po powrocie z urlopu rodzicielskiego powinna wykorzystać urlop uzupełniający za 2017 rok. Do końca zajęć dydaktycznych będzie to 6 tygodni; następnie będzie przebywała do końca sierpnia na urlopie wypoczynkowym za 2018 rok (zgodnie z prawidłowym okresem trwania umowy, obejmującym wakacje). W związku z tym, że podczas wakacji wykorzysta co najmniej 8 tygodni urlopu, nie będzie jej przysługiwał urlop uzupełniający za ferie zimowe. Z dniem rozwiązania stosunku pracy należy wypłacić ekwiwalent za 2 tygodnie niewykorzystanego urlopu uzupełniającego za 2017 r. - art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik niepedagogiczny zatrudniony na część etatu ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy proporcjonalnie do zatrudnienia? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie i proszę o odpowiedź na pytanie, które dotyczy wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
W jaki sposób należy wypłacić wynagrodzenie za przepracowane godziny ponadwymiarowe nauczycielowi, który jest zatrudniony na całym etacie 18/18 i jednocześnie realizuje następujące godziny ponadwymiarowe: - 3 godziny dydaktyczne, z pensum 18; - 5 godzin świetlicy, z pensum 26. Czy w takim wypadku należy dokonać nauczycielowi uśrednienia etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku kończy się kadencja dyrektora szkoły podstawowej. Obecny dyrektor nie przystąpił do konkursu. W arkuszu organizacyjnym szkoły na rok szkolny 2019/20 zgodnie z kwalifikacjami jest dla obecnego dyrektora tylko 12/18 etatu. Kto daje dyrektorowi wypowiedzenie? Czy okres wypowiedzenia może być skrócony do dwóch miesięcy, do końca lipca. W szkole pozostaje wicedyrektor, który ma powierzenie do 31 sierpnia 2019 roku i w nowym roku będzie pracował w pełnym wymiarze czasu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 przebywał na urlopie bezpłatym, następnie były wakacje od 1.09.2017 r. do 30.06.2018 r. znowu przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy należy się mu „13” za 2017 r.?
Zatrudnienie trwało lecz nauczyciel nie pracował efektywnie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracownika zatrudnionego w szkole feryjnej. Czy w świetle art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela
oraz art. 23 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela, nauczyciele kontraktowi (art. 27 ust. 1), mianowani i dyplomowani (art. 23 ust. 1 pkt. 1) mogą rozwiązać (wypowiedzieć) umowę wyłącznie za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego? Jeśli tak, jak postąpić w sytuacji, kiedy nauczyciel złoży takie wypowiedzenie w późniejszym terminie (np. w czerwcu czy lipcu) lub w czasie trwania roku szkolnego, a dyrektor nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron? Czy należy odpowiedzieć nauczycielowi, że w świetle przywołanych wyżej art. rozwiązanie umowy będzie możliwe dopiero na koniec następnego roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe