Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona na cały etat z tytułu mianowania (w tym roku broni dyplomowania, 3 rok stażu), na swoją prośbę rezygnuje z części etatu. Czy należy z nią rozwiązać umowę z tytułu mianowania i nawiązać nową na czas nieokreślony? Czy można na wniosek nauczyciela przekształcić umowę z tytułu mianowania na czas nieokreślony? Czy w wypadku, gdy dyrektor rozwiąże umowę 31 sierpnia, a nową nawiąże (już na czas nieokreślony) 1 września, musi napisać dla takiego nauczyciela ocenę pracy?
Jeżeli nauczycielka nie ubiega się o obniżenie wymiaru zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego w trybie art. 67d ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) to nie może kontynuować zatrudnienia na swój wniosek w niepełnym wymiarze zajęć na podstawie mianowania. Wówczas stosunek pracy na podstawie mianowania może zostać rozwiązany za porozumieniem stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN) oraz z nauczycielką można zawrzeć umowę o pracę na czas nieokreślony na część etatu (art. 10 ust. 6 KN), jeśli dyrektor zgadza się na jej propozycję. "Przekształcenie" podstawy prawnej zatrudnienia jest równoznaczne z zakończeniem zatrudnienia przez mianowanie i nawiązaniem nowej umowy o pracę, ponieważ akt KN w omawianych okolicznościach nie daje innej możliwości. Dyrektor powinien ustalić ocenę pracy do dnia 21 września 2023 r., ponieważ ulegnie rozwiązaniu stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania, a nawiązanie nowego zatrudnienia u tego samego pracodawcy nie zwalnia z jej ustalenia (art. 6a ust. 1df KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który realizuje 18/18 np. j. polskiego i 2/26 świetlicy podlega pod wyliczanie łączonego pensum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie musi zwracać się z prośbą do kuratora oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji do nauczania danego przedmiotu? Nauczyciel w kwietniu 2020 roku ukończy studia podyplomowe z zakresu nauczania fizyki w szkole podstawowej. Obecnie uczy matematyki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela z gimnazjum w szkole podstawowej. Gmina nasza nie podjęła decyzji w sprawie sieci szkół w związku z czy gimnazjum zostaje wygaszane. Pytanie: Jaki rodzaj umowy muszę zawrzeć z nauczycielem (czas określony czy nieokreślony) z gimnazjum jeśli zatrudniam go na kilka godzin. Zaznaczę, że nauczyciele ci nadal są zatrudnieni w swojej macierzystej jednostce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zaostrzyć kwalifikacje wymagane od nauczycieli już od roku szkolnego 2015/2016. Czy w związku z planowanym wymogiem nauczyciele pracujący w szkole podstawowej bez wykształcenia wyższego tracą pracę, czy dotyczyć ma to tylko nowo zatrudnianych nauczycieli?
- Czy osoba posiadająca mgr pedagogiki bez określonej specjalności może być pedagogiem szkolnym w zespole szkół? Dyplom ukończenia uczelni wydano w 2004 r, osoba ta pracuje od 2005 r, jednak w opinii kuratorium nie posiada kwalifikacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe