Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania- uzupełniająca etat w roku szkolnym 2013/2014 w drugiej szkole od dnia 28.02.2014 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. W trakcie jego trwania dostarczyła orzeczenie lekarskie oraz wniosek o potrzebie udzielenia urlopu dla podratowania zdrowia od 28.08.2014 r. do 27.08.2015 r. W jaki sposób można obniżyć wymiar etatu od dnia 01.09.2014 r. (mamy wiedzę, że nie będzie miała uzupełnienia) na 12/18 jeśli nie pojawi się w szkole do 31.05.2014 r. (ruch kadrowy)?
Nauczycielce można wręczyć wypowiedzenie jedynie przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia. Jeżeli zatem nie udzieliliście Państwo jeszcze urlopu zdrowotnego, to można nauczycielce ograniczyć wymiar etatu. W tym przypadku jednak należałoby udzielić urlopu dla poratowania zdrowia jedynie do końca roku szkolnego, co stanowiłoby 4 dni sierpnia.
Nauczycielowi, który w czasie ruchu kadrowego przebywa na zwolnieniu lekarskim lub innym urlopie można wysłać informację o ograniczeniu etatu pocztą za potwierdzeniem odbioru.
Możnaby też udzielić teraz rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, a w przyszlym roku ograniczyć wymiar etatu (w trakcie przybywania nauczycielki na urlopie), jednak musiałyby zaistnieć przesłanki z art. 20 Karty Nauczyciela (zmiany organizacyjne) dotyczące nowego roku szkolnego 2015/2016.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy data przyjęcia gospodarstwa rolnego po rodzicach, w którym pracowałam po ukończeniu 16 – go roku życia ma wpływ na wypłatę nagrody jubileuszowej. Sprawa wygląda następująco, od 08.08.1976r. do 31.10.1979r (tj. 3 lata, 2 miesiące i 23 dni) pracowałam w gospodarstwie rodziców. Dokumenty potwierdzające pracę w tym okresie znajdują się w moich aktach osobowych. Od 01.11.1979r rozpoczęłam pracę w szkole, w której pracuję do dnia dzisiejszego z przerwą na urlop bezpłatny w okresie od 14.02.1994r do 24.06.1994r. Po wyliczeniu mój łączny staż pracy przy "tablicy" na dzień 01.03.2015r wyniósł 34 lata 7 miesięcy i 11 dni. W dniu 17.02.2014r na mocy testamentu przyjęłam gospodarstwo rolne o pow. 1,02h w udziale 1/2 cz. i 0,18h po mojej mamie. Do organu prowadzącego dostarczyłam zaświadczenie o przyjęciu gospodarstwa oraz wniosek o zaliczenie mi okresu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy z myślą otrzymania nagrody jubileuszowej za 35lat pracy (nagrodę za 30lat otrzymałam w marcu 2010 roku). Po doliczeniu pracy na roli mój staż na dzień 01.03.2015r. wynosi 37 lat 10 miesięcy i 4 dni. Czy w tym wypadku należy mi się nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy, czy muszę czekać z jej wypłatą do lipca gdy osiągnę 35 lat pracy w szkole bez zaliczenia mi pracy na roli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Biorąc pod uwagę zapisy Art. 220 ust. 1 pkt 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe: „4) liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, nie może być wyższa niż liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, w roku szkolnym 2016/2017”, czy można powstałą zwyżkę godzin przeznaczyć na realizację zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przykładowo: Szkoła w roku szkolnym 2016/17 na 290 uczniów; w roku szkolonym 2017/18 - 340 uczniów co daje zwiększenie etatu pedagoga i psychologa do 1,18 etatu, co w przeliczeniu na godziny daje zwyżkę 4 godzin. Pytanie: Czy: 1. Zwyżkę 4 godzin pedagoga szkolnego można przeznaczyć np. na realizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z takim zaleceniem wynikającym z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o dostosowaniu wymagań edukacyjnych (pedagog posiada stosowne kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych). 2. Zwyżkę godzin psychologa szkolnego przeznaczyć na zajęcia logopedyczne. W tym przypadku psycholog nie posiada stosownych kwalifikacji. Zajęcia byłyby powierzone innemu nauczycielowi, który posiada kwalifikacje do prowadzenia logopedii (studia podyplomowe). 3. Zajęcia logopedyczne, o których mowa w pkt. 2 realizowane przez nauczyciela np. edukacji wczesnoszkolnej byłyby jego godzinami ponadwymiarowymi. Z jakiego pensum należy w takim wypadku rozliczać godziny ponadwymiarowe: 18- godzinnego (pensum nauczyciela) czy 20-godzinnego (pensum psychologa)?
- Nauczyciel zatrudniony na pełny etat pełni również funkcję radnego. Otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie w/w nauczyciel skorzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku zatrudnienia jako nauczyciel nie mamy wątpliwości, że ma prawo do takiego urlopu. Czy przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel będzie mógł pełnić funkcję radnego (uczestniczyć w sesjach) i brać udział w pracach zarządu powiatu jako jego członek ?
- Nauczyciel ma zawartą umowę w Zespole Szkół 2006 r. na czas nieokreślony w Gimnazjum. Otrzymał w obecnym roku szkolnym godziny w Szkole Podstawowej ponieważ w dobie reformy nie ma już w Zespole Gimnazjum tylko jest Szkoła Podstawowa i Przysposabiająca do pracy. W poprzednich latach również miał godziny w szkole Przysposabiającej do pracy. Obecnie upiera się ze ma źle przydzielone godziny bo powinien mieć tylko lekcje w klasach gimnazjalnych które są włączone w Szkolę Podstawową. Uchwałą Rady Powiatu z października 2017 r. wszyscy nauczyciele byli poinformowani że pracują w Zespole Szkół w których składa się obecnie ze Szkoły Podstawowej i Przysposabiającej do Pracy. Również dostali taką wiadomość pisemnie. Czy jest to niezgodne z prawem że ww nauczyciel otrzymał godziny w Szkole Podstawowej.
- W szkole jest zatrudniona osoba niepełnosprawna. W okresie wakacji jest organizowany wyjazd z Funduszu Socjalnego. Czy opiekun do tej osoby może skorzystać z dofinansowania z Funduszu, jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe