Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka została zatrudniona w przedszkolu na zastępstwo do 31.08.2020 r. W marcu 2020 r. urodziła i przebywa do 12 lipca na urlopie macierzyńskim, następnie chce skorzystać z 2 tygodni urlopu rodzicielskiego i w dalszej kolejności z urlopu wypoczynkowego. Pytanie: Czy można znowu zatrudnić tę nauczycielkę od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. na zastępstwo i czy będzie ona mogła wykorzystać w czasie zatrudnienia urlop rodzicielski?
Zgodnie z art. 1821c § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj.Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy) urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Może być on udzielony maksymalnie w czterech częściach. Urlop ten jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego .
Ponadto art. 1821c § 4 kodeksu pracy stanowi, że żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni. Wynika z tego, że nie można udzielić pracownikowi krótszego urlopu rodzicielskiego niż 6 tygodni (dotyczy to 1 części urlopu).
Nie ma jednakże przeszkód co do tego, aby nauczycielka najpierw wykorzystała 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a dopiero potem poszła na urlop wypoczynkowy.
Nie ma również przeszkód prawnych dotyczących ponownego zatrudnienia tej nauczycielki, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że fizycznie nie będzie jej w pracy, tym bardziej, że dalej będzie uprawniona do tego, żeby korzystać z urlopu rodzicielskiego, a potem ewentualnie wychowawczego. Co do umowy to podkreślić należy, że ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) nie posługuje się pojęciem umowy na zastępstwo. Stosowanie do art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Nie jest to kodeksowa umowa na zastępstwo, ale umowa na czas określony zawarta w celu zastępowania nieobecnego nauczyciela. Jak każda umowa terminowa muszą być w niej określone terminy obowiązywania w postaci konkretnych dat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka została zatrudniona 1 listopada 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki, potem została zatrudniona 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. na czas określony w celu odbycia stażu na kontraktowego. Czy teraz (mimo, że uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego) mogę ją zatrudnić na czas określony, tj., na czas pełnienia funkcji dyrektora czy muszę ją zgodnie z nowymi przepisami zatrudnić na czas nieokreślony? Konkurs na stanowisko dyrektora jest w tym roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy zgodnie z prawem dodatek stażowy nauczycielowi zatrudnionemu w 2 szkołach wypłaca się tylko w jednej będącej podstawowym miejscem pracy? Nauczyciel w tej szkole zatrudniony w pełnym wymiarze, a w drugiej w niepełnym na zastępstwo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z reorganizacją szkoły (zmniejszenie etatów obsługi) od stycznia dyrektor będzie zmuszony zmienić niektórym pracownikom obsługi przydział obowiązków. Czy wymaga to zgody pracownika, czy jest to tylko informacja dla niego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady potrącania wynagrodzenia za okres strajku? (nauczyciele strajkowali od 8 do 25 kwietnia)? Czy należy odliczać wynagrodzenie za soboty i niedziele w okresie strajku?
- Czy aktorzy (ukończyli studia wyższe na PWST, ale nie mają uprawnień pedagogicznych) prowadzący zajęcia dodatkowe (aktorstwo, dykcja, wymowa) w szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej muszą być od 1 września 2018r zatrudniani na umowę o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe