Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nie mamy nauczyciela do zajęć doradztwa zawodowego w klasie siódmej. Czy może uczyć pedagog lub psycholog?
Zgodnie z § 21 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego w szkołach podstawowych posiada osoba, która ukończyła:
1) studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego stopnia w zakresie doradztwa zawodowego, oraz posiada przygotowanie lub
2) studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności), i studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Pedagog i psycholog, jeżeli nie ukończyli studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego, nie mogą prowadzić tych zajęć.
Doradztwo zawodowe w klasie VII szkoły podstawowej prowadzone jest w wymiarze 10 godzin rocznie. Godziny te można zaplanować w drugim półroczu, np. po 1 lub 2 godziny tygdniowo przez kilka tygodni. Do tego czasu dyrektor może albo znaleźć chętnego do pracy nauczyciela albo któryś z zatrudnionych nauczycieli może rozpocząć studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nawiązując do poprzedniej wiadomości dokładnie sprawdzilam lata pracy nauczyciela który złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia i niezgadza mi się art. 73 ust 2 KN. Nauczycielka rozpoczęła pracę 1.09.1982 do 7.09.1983 r w placówce nie oświatowej następnie od 1.09.1983 do chwili obecnej pracuje w zawodzie nauczyciela. Urodziła się 1961 r i na dzień dzisiejszy ma ogółem pracy 39 lat 2 mies. 28 dni, a w zawodzie nauczyciela pracuje 32 lata 10 mies i 8 dni. Zgodnie z art. 88 ust 1KN na dzień 31.12.2008 r nauczycielka miała 30 lat pracy w tym 20 lat w zawodzie nauczyciela i nabyła prawa do emerytury.dlatego też zgodnie z art. 73 ust 2 KN nie przysługuje jej prawo do urlopu dla poratowania zdrowia gdyż może złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy i przejść na emeryturę chociaż nie ma powszechnego wieku emerytalnego. Bardzo proszę o potwierdzenie moich informacji czy są zgodne z prawem. Jak powinno być zredagowane prawnie pismo odmowne w odpowiedzi na wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Do kogo to pismo powinno być skierowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu należy się pracownikowi obsługi zatrudnionemu na 3/4 etatu na czas nieokreślony? Staż pracy pracownika wynosi 40 lat. Wymiar urlopu to 20 dni. Od 01.01.2021 r. do 31.08.2021 r. pracował w tygodniu po 6 godzin dziennie. Od 01.09.2021 r. do 31.12.2021 r. pracuje 4 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, czwartek, piątek) po 7,5 godziny. W środy świadczy pracę dla innego pracodawcy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka (dyplomowana) ukończyła w czerwcu 2000 r. Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie na Wydziale Wychowania Fizycznego i uzyskała tytuł magistra. Studia odbyła na kierunku Wychowanie Fizyczne w zakresie specjalności – wychowanie fizyczne i zdrowotne. W czasie studiów w latach 1998/2000 na Wydziale Wychowania Fizycznego, ze specjalnością: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, ukończyła specjalizację ”Przysposobienie do życia w rodzinie z elementami seksuologii”. Program obejmował 130 godzin dydaktycznych, w tym 52 godziny wykładów i 78 godzin ćwiczeń. Czy ww. nauczycielka tym sposobem posiada uprawienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”?
- Dzień dobry,
Proszę o wyjaśnienie,która ze szkół powinna / czy musi?/ zapłacić n-lowi za"powstałą" nadgodzinę? Sytuacja jest następująca: N-el w-f w macierzystej szkole ma 15g zajęć i uzupełnia etat w innej, w której ma 4g zajęć /2gx2kl./ uważam,że ta szkoła powinna zatrudnić n-la na tą -1g.?,jednak dyr.tej szkoły chce przenieść ciężar finansowy na szk.macierzystą.Czy jest to zgodne z przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego przebywa na zwolnieniu lekarskim do 3.11.2014 r. Dnia 23.10.2014 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 4.11.2014 r. do 3.11.2015r. Jako załącznik dołączył orzeczenie lekarskie wydane przez chirurga ogólnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Formalnie dokumentacja spełnia wymogi prawne. W takiej sytuacji powinnam na podstawie złożonych dokumentów wydać decyzję pozytywną. Jednak istnieje przypuszczenie, iż wobec tego nauczyciela toczy się postępowanie karne (prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu). Skierowałam więc pismo do Policji, by potwierdziła, czy wobec nauczyciela toczy się postępowanie karne i w jakiej sprawie (na podstawie art. 83 KN). Wykroczenie miało miejsce niedawno (2 tygodnie temu), dlatego raczej nie będzie jeszcze na wokandzie sądowej, stąd zapytanie o karalność jest bez sensu. Jeśli odpowiedź Policji potwierdzi fakt postępowania karnego wobec nauczyciela, to mogę zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków, ale jakie wtedy powinno być postępowanie, jeśli chodzi o złożony wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. I druga możliwość w przypadku kiedy doniesienia są niepotwierdzone, muszę udzielić urlopu. Co później kiedy już w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia wyjdzie na jaw, że toczy się jednak postępowanie wobec nauczyciela, bo sprawa wcześniej np. była w prokuraturze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe