Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
O dnia 1.09.2011 r. zaszła konieczność zmiany wymiaru etatu pedagoga szkolnego. Pani Pedagog od dnia 15.11.2010 r.przebywała na zwolnieniu lekarskim,następnie urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym (nie było możliwości wręczenia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy) powróciła do pracy dnia 5.01.2012 r.,Kiedy należy wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w części dotyczącej wymiaru etatu z 3/4 na 1/2 ? Czy można już teraz i po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia będzie obowiązywał nowy wymiar ? Czy dopiero w maju i zmiana wymiaru etatu od nowego roku szkolnego? Szkoła jest placówką feryjną.
W pytaniu nie podano, jaką umowę ma pani pedagog. Skoro jest zatrudniona na 3/4 etatu i mówimy o wypowiedzeniu warunków pracy, domyślam się, że jest to umowa o pracę na czas nieokreślony.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
2. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
3. Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 3-6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5
W kwestiach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela, zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy. (art. 91c KN)
Art. 42. § 1 kodeksu pracy:
Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Skoro Karta Nauczyciela uzależnia rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem z końcem roku szkolnego, to zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy, wypowiedzenie warunków pracy również powinno nastąpić z końcem roku szkolnego.
W trakcie roku szkolnego można zastosować obniżenie wymiaru etatu jedynie na mocy porozumienia stron.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację dotyczącą przysługiwania bądź nie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2016 dla nauczyciela w następujących przypadkach: 1. Nauczycielka zatrudniona 01.09.2015 r. do 24.06.2016 r.; 2. Nauczycielka zatrudniona od 14.09.2016 r. do 23.06.2017 r.; 3. Nauczycielka zatrudniona 0d 01.09.2016 r. do 28.10.2016 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór 2023
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otrzymała misję kanoniczną do pracy w charakterze nauczyciela katechety w Gimnazjum. Posiada wykształcenie licencjat kierunek pedagogika specjalna specjalność edukacja niepełnosprawnych intelektualnie (origofrenopedagogika) z terapią pedagogiczną, oraz studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika specjalność pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Aktualnie podejmie dokształcanie związane z nauczaniem katechezy w szkole. Mam pytanie czy do wyliczenia wynagrodzenia nauczycielkę zakwalifikować jako osobę posiadającą kwalifikacje, czyli wyższe magisterskie z przygotowanie pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Jest to szkoła wiejska. Czy należy się tej nauczycielce dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudniony w przedszkolu od 1 września 2020 r. nauczyciel j. angielskiego musi mieć ukończone studia wyższe magisterskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na brak osoby spełniającej wymogi na nauczyciela przedmiotów zawodowych (zgłosiłem do Urzędu Pracy i Kuratorium) postanowiłem zatrudnić pana posiadającego tytuł mgr inż. budownictwa bez przygotowania pedagogicznego na nauczyciela technologii i dokumentacji technicznej w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Nadmieniam, że PUP otrzymał informacje, że na terenie powiatu nie ma osoby posiadającej kwalifikacji do zawodu nauczyciela w mojej szkole. Proszę o odpowiedz czy powinienem zapytać o zgodę organ prowadzący bo starostwo twierdzi, że powinienem, a ja mam mieszane zdanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe