Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 01.02.2021 r. nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat powierzono dodatkowe godziny z wychowania do życia w rodzinie. Ma je prowadzić w klasie IV, VI, VII i VIII. po 19 godzin na każdą klasę. Są to godziny ponadwymiarowe, nauczyciel zaproponował, że w tygodniu zrealizuje 4 godziny. Jeśli etat nauczyciela wynosi 18/18, to czy godziny z wychowania do życia w rodzinie można zapisać jako 4/18?
Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm., dalej: Karta Nauczyciela) nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.
Przepis ten wszedł w życie z dniem 1 września 2018 r.
Z pytania wynika, ze mamy do czynienia z nauczycielem, którego bazowe pensum to 18 godzin. Z kolei pensum doradcy zawodowego określa organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela. Od 1 września 2018 r. pensum to nie może być wyższe niż 22 godziny.
Przytoczona powyżej zasadę należy stosować do ustalania obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, bez względu na liczbę/wymiar godzin przydzielonych nauczycielowi w ramach każdego stanowiska.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć tego nauczyciela przy założeniu, że pensum doradcy zawodowego to 22 godziny, należy obliczyć następująco
(18+4) : (18/18+4/22) = 18,64 po zaokrągleniu to 19.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dwukrotnie Organ Prowadzący może powierzyć funkcję dyrektora bez konkursu. Mam na myśli dyrektora, który został wybrany w konkursie, następnie powierzono mu funkcję na następne 5 lat bez konkursu i czy jest możliwe powierzenie mu funkcji na następne pięć lat bez konkursu?
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, powracający z urlopu zdrowotnego zwrócił się do dyrektora z prośbą o obniżenie wymiaru zatrudnienia z 18/18 do 9/18 etatu. Dyrektor wyraził zgodę na nowe warunki pracy, ale czy wraz z obniżeniem wymiaru zatrudnienia nauczyciel przestanie być zatrudniony na podstawie mianowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto pokrywa koszty związane z zaświadczeniem o niekaralności z KRK nauczyciel czy pracodawca. Jakie akty prawne to regulują kto jest zobowiązany do płacenia za takie zaświadczenie pracownik czy pracodawca?
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie jest objęty ochrona związkową. W projekcie organizacji pracy na następny rok szkolny zaproponowano mu 19 godzin edukacji wczesnoszkolnej i 6 zajęć rewalidacyjnych ( w protokole zapisano, że liczba godzin ponadwymiarowych może ulec zmianie ). Czy ochrona związkowa obejmuje tylko konieczność zapewnienia etatu w następnym roku szkolnym, czy zapewnienie przewidywanej w kwietniu liczby godzin?
- Czy można w jednym roku kalendarzowym wystawić nauczycielowi ocenę za pracę za okres stażu (dyplomowany) i za pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe